صالحی: ذخیره اورانیوم پنج درصدی ایران به پنج هزار کیلوگرم رسیده است

علی اکبر صالحی،  رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما اعلام کرد که  غنی‌سازی ۶۰، ۲۰ و پنج درصدی در ایران همچنان ادامه دارد و افزوده که ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی به بالای ۹۰ کیلوگرم رسیده است که ظرف چهار ماه به‌دست آمده است.

وی تاکید کرد که  ذخیره اورانیوم ۶۰ درصدی ایران نیز به بالای ۲.۵ کیلوگرم رسیده و ذخیره اورانیوم پنج درصدی کشور هم بالای پنج هزار کیلوگرم است.

این در حالی که بر اساس برجام، حکومت ایران تنها مجاز است تا سقف ۲۰۲ کیلوگرم اورانیوم با غلظت ۳.۷ درصد در اختیار داشته باشد و غنی‌سازی بیش از این میزان ممنوع است. ولی تهران دو سال پیش پس از خروج آمریکا از برجام- به تدریج از تعهدات هسته‌ای خود عدول کرده و در ماه‌های گذشته غنی‌سازی ۲۰ و ۶۰ درصدی را در دستور کار خود قرار داده است.

همزمان مجلس شورای اسلامی آذر سال گذشته ،  دولت حسن روحانی را موظف کرد که در راستای «لغو تحریم‌ها»، میزان اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی را به ۱۲۰ کیلوگرم ظرف یکسال برساند. حال صالحی می‌گوید که ۹۰ کیلوگرم از این مقدار ظرف چهار ماه حاصل شده است.

این اقدامات ایران مورد نکوهش کشورهای اروپایی و آمریکا قرار گرفته است و آن‌ها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند که اقدامات خود را به عقب بازگرداند ولی ایران می‌گوید نخست آمریکا باید به برجام بازگردد.

در تازه‌ترین اظهار نظر، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده گفته است آمریکا هنوز نشانه‌ای ندیده که بیانگر پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود برای لغو تحریم‌ها باشد.

همزمان  محمدجواد ظریف، وزیر خارجه حکومت ایران هم گفت:  لغو تحریم‌های دولت پیشین آمریکا توسط دولت جدید این کشور «یک وظیفه قانونی و اخلاقی است، نه یک وسیله نفوذ برای مذاکرات».

پس از زمان روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا ، کمیسیون مشترک برجام تاکنون پنج دور مذاکره برای دستیابی به توافقی در زمینه بازگشت ایران و ایالات متحده به برجام برگزار کرده است.

گرچه نمایندگان اعضای برجام از پیشرفت در این مذاکرات خبر می‌دهند ولی هنوز توافقی حاصل نشده است و تهران و آژانس روز دوشنبه از تمدید توافق همکاری سه‌ماهه، برای یک ماه دیگر خبر دادند.

کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد آژانس، روز گذشته (دوشنبه)  گفت که داده‌های سه ماه گذشته همچنان در اختیار سازمان انرژی است و به آژانس منتقل نمی‌شود و داده‌های یک ماه پیش نیز صرفا نزد ایران خواهد ماند.

ایران پیشتر تهدید کرده بود که اگر بر سر لغو تحریم‌ها توافق نشود، داده‌های دوره سه ماهه‌ای که بازرسان آژانس به تاسیسات هسته‌ای ایران دسترسی ندارند ضبط می‌شود ولی در پایان این دوره، پاک خواهد شد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، هم روز گذشته ( دوشنبه ) در این باره  گفت: با وجود محدودیت‌هایی که ایران برای بازرسی و پایش ایجاد کرده است، دستگاه‌های آژانس در ایران در حال ثبت و پایش هستند و آژانس از طریق این دستگاه‌ها، ابزاری برای ادامه راستی‌آزمایی خواهد داشت.