صالحی; حکومت ایران ساخت کارخانه جدید سانتریفیوژ را به انجام رسانده است

رئیس سازمان انرژی اتم ایران امروز (چهارشنبه) در مصاحبه با رادیو و تلویزیون دولتی حکومت گفت که رژیم ایران عملیات احداث تاسیسات جدیدی را برای تولید سانتریفوژهای نسل پیشرفته به انجام رسانده است و می تواند آن را به کار اندازد/

محمد جواد ظریف نیز در مصاحبه جداگانه ای گفت که حکومت ایران به حد کافی صبر کرده است و اکنون هنگام عمل است و اتحادیه اروپا باید مشخص سازد که برای خنثی کردن تاثیرات تحریم های اعلام شده توسط ایالات متحده، به چه اقدامات موثری می تواند دست بزند.

آگاهان می گویند که مقامات حکومت اسلامی ایران با این اظهارات می کوشند که مقامات بین المللی هشدار بدهند که اگر اجرای تحریم های آمریکایی آغاز گردد و غرب نتواند کاری برای خنثی کردن آن انجام دهد، ایران به برنامه های اتمی خود باز خواهد گشت.

رهبران ایالات متحده هشدار داده اند که اگر رژیم ایران به چنین اقدامی دست بزند، عاقبت خوشی نخواهد داشت.

علی اکبر صالحی اعتراف کرد که عملیات طراحی و ساخت کارخانه جدید تولید سانتریفوژهای پیشرفته، درست همان زمانی آغاز شد که مذاکرات برای رسیدن به توافق برجام ادامه داشت.

تحلیلگران اسرائیلی می گویند که این اعترافات دلیل دیگری است که نشان می دهد حکومت ایران با این امید برجام را اجرا کرد که برای مدت معینی برنامه های اتمی خود را متوقف گذارد تا اقتصاد کشور را که در آستانه فروپاشی بود از ورشلکستگی نجات دهد و در پایان دوره برجام، با شتاب و گستردگی به فعالیت های اتمی بازگردد.

علی اکبر صالحی گفت: حکومت اسلامی ایران به جای آن که هفت هشت سال را برای ساخت تاسیسات جدید به هدر دهد، درست در همان زمانی که مذاکرات برجام آغاز شد، ساخت این تاسیسات را شروع کرد ومنتظر پایان دوران تعهد برجام نشد، و اکنون آماده بهره برداری گردیده است.

او فاش نساخت که آیا رژیم ایران این اقدام را به آگاهی آژانس بین المللی انرژی اتمی رسانده بود، یانه!

صالحی گفت که به دستور علی خامنه ای این تاسیسات تکمیل گردیده و آمادگی بهره برداری شده است. علی خامنه ای ماه گذشته گفته بود که آژانس اتمی ایران باید برای تولید سالیان ۱۹۰ هزار “سو” اورانیوم غنی شده آماده باشد. آگاهان می گویند که رژیم ایران به اورانیوم غنی شده، آن هم در چنین مقدار کلان، هیچ نیازی ندارد و تنها کاربرد آن می تواند تولید بمب هسته ای باشد.

علی اکبر صالحی در ادامه مصاحبه تلویزیونی در تهران گفت که کارخانه جدید می تواند روزانه شصت واحد سانتریفوژ از نسل ششم، موسوم به آی – آر سیکس تولید کند که شصت برابر سریع تر از سانتریفوژهای نسل اول است که رژیم ایران در آغاز عملیات غنی سازی از آن استفاده می کرد.

علی اکبر صالحی ادعا کرد که این تاسیسات پیش از الحاق حکومت ایران به پروتوکل الحاقی اژانس بین المللی انرژی اتم ساخته شده، و از این رو با برجام مباینتی ندارد.

ولی آگاهان بین المللی انتشار خبر تکمیل شدنت تاسیسات جدید را یک اقدام تحریک آمیز شدیدتر علیه ایالات متحده می دانند و ارزیابی می کنند که دولت واشنگتن را در قانع کردن کشورهای دیگر به پیوستن به تحریم ها مصمم تر خواهد ساخت.

 

 

یک دیدگاه

 1. تکرار سناریوی ترساندن و باج گیری
  از اوباما تا ترامپ
  ایا جهان فریب خواهد خورد؟
  از جمله مهم ترین اقدامات جمهوری اسلامی در قضیه برجام بزرگنمایی اتمی و ترساندن غربی ها و وادار کردن انان به باج دهی و امضای برجام بود . این حرف امروز اقای صالحی را باید با تکرار این سیاست و ترساندن جامعه جهانی و باج گیری دانست.
  حقیقت چیست؟
  حقیقت خطرزای جمهوری اسلامی برای امنیت جهانی بحث غنی سازی ورشکسته سازمان انرژی اتمی اش نیست حقیقت خطر ایران برای امنیت جهانی ارابه تروریسم دولتی جمهوری اسلامی در لبنان سوریه عراق تنگه باب المندب و صدها کانون تروریسم جمهوری اسلامی در پوشش رایزن فرهنگی سفارت مسجد مدرسه و مراکز فرهنگی و … است که در کشورهایی زیادی استقرار یافته اند.
  حقیقت خطر زای جمهوری اسلامی تکنولوژی موشکی است که دارد تمام گروههای تروریستی اش را به ان مجهز می کند.
  حقیقت خطرزای جمهوری اسلامی در بحث اتمی ازمایشگاههای مخفی در پادگان هاست که از دید اژانس و … مخفی است نه چند نمایشگاه ابزار فرسوده اتمی اقلیم صالحی.
  امید اینکه جامعه جهانی فریب نخورد و باج ندهد باج دادن تنها شتاب تروریسم جمهوری اسلامی را می افزاید ماهیت تروریستی مجهز به قاعده تقیه ( وجوب و صواب داشتن دروغگویی برای حفظ جان و مال ) با مدارا و باج دهی تغییر نخواهد کرد.
  ایا جهان بار دیگر فریب خورده و باج خواهد داد؟
  دکتر کمیلی _ استاد مدیریت راهبردی

Comments are closed.