صالحی: همزمان درحال غنی‌سازی ۶۰ درصد و ۲۰ درصد هستیم. این دستاورد بزرگی برای مجلس است

کوتاه مدتی پس از پایان دور دوم نشست وین ، علی اکبر صالحی،  رئیس سازمان انرژی اتمی در گفتگو با شبکه خبر جمهوری اسلامی درباره جزئیات غنی سازی ۶۰ درصدی گفت: فعلا ۹ گرم در ساعت ۶۰ درصد تولید می‌کنیم و با اقدامی که می‌کنیم ۵ گرم در ساعت تولید می‌شود اما ۲۰ درصد هم همزمان تولید می‌کنیم.

وی در ادامه افزود: امروز نزدیک سحر به اطلاع رئیس مجلس این دستاورد بزرگ را رساندم.

صالحی گفت : دو روز پیش دستور راه اندازی ۶۰ درصد را دادیم و آخر وقت روز گذشته ( پنجشنبه ) هم محصول ۶۰ درصد را گرفتیم. در حال حاضر ۹ گرم در ساعت محصول می گیریم.  چیدمان زنجیره های سانتریفیوژ را در حال کار هستیم. همزمان در حال تولید ۶۰ درصد و ۲۰ درصد هستیم.

وی ادعا کرد : این نشان از آمادگی سازمان انرژی اتمی دارد. اکنون هر غنایی در کشور امکان پذیر است.

صالحی  گفت: هیچ آلودگی در نطنز وجود ندارد. غنی سازی در نطنز قطع نشد. در یکی از سالن ها قطع شد اما با قوت در حال رفتن به جلو است.و برق اصلی نطنز امشب وصل می شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی  گفت: شایعات زیادی درباره فعالیت هسته ای ایران مطرح شده است اما باید بگویم که سایت نطنز با قوت در حال جلو رفتن است.

وی گفت: ۶۰ درصد برای ساخت اهدافی است که در راکتور تهران می گذاریم تا مولیبدن استخراج کنیم. از این ۶۰ درصد برای تولید سوخت استفاده نمی کنیم.

صالحی در ادامه مدعی شد : یکی از کاربردهای ۶۰ درصد در رادیو دارو است. اکنون در حال کار با ۲۰ درصد برای رادیو داروها هستیم. اما وقتی غنا بالا می رود راندمان بالا می رود و میزان تولید مولیبدن بیشتر می شود و زمان تولید کوتاهتر می شود. لذا این فرصتی است که قانون مجلس برای سازمان انرژی اتمی پیش آورد. فعلا ۹ گرم در ساعت ۶۰ درصد تولید می کنیم. با اقدامی که می کنیم ۵ گرم در ساعت تولید می شود اما ۲۰ درصد هم همزمان تولید می کنیم.