صالح العروری از سرکردگان حماس که میلیون ها دلار از ایران پول گرفته اعتراف کرد: اعراب از فلسطینی ها دور شده اند

صالح العروری از سرکردگان حماس که بارها به ایران سفر کرده است

پس از ده روز آرامش در مرزهای اسرائیل با نوار غزه، شب گذشته (آدینه) یک راکت از داخل نوار غزه به سوی نواحی مسکونی در خاک اسرائیل شلیک گردید که در یک نقطه بایر سقوط کرد و آسیبی وارد نساخت.

سامانه ضد موشکی “گنبد آهنین” به سوی راکت هایی که طبق مسیر، در نقاط بایر به زمین می نشیند شلیک نمی کند و علت آن صرفه جویی در تسلیحات می باشد.

در دو هفته پیش نیز در چند مورد از داخل نوار غزه علیه خاک اسرائیل حملات موشکی انجام گرفت که با واکنش نیروی هوایی اسرائیل روبرو گردید.

احتمال می رود که علت این راکت پرانی جدید، اعتراض به بازداشت یکی از سرکردگان گروه تروریستی جهاد اسلامی آزادی فلسطینی به نام ماهر الخَریس بوده است. پیشتر، این گروه تحت فرمان رژیم اسلامی ایران، تهدید کرده بود که اقدام اسرائیل را بی پاسخ نخواهد گذاشت.

در این میان، یکی از سرکردگان حماس به نام صالح العروری که با حکومت اسلامی ایران روابط نزدیک دارد، در سخنانی تایید کرد که کشورهای عرب و به ویژه امیرنشین های حوزه خلیج فارس به تدریج از فلسطینی ها دور شده اند. العروری که در گذشته بارها به ایران سفر کرده و میلیون ها دلار پول دریافت کرده، در سخنانش ادعا کرد که علت این دوری فشارهای ایالات متحده بوده است.

او گفت که در اثر این فشارها، کشورهای عرب کمک مالی خود به جنبش های فلسطینی را تقریبا به طور کامل متوقف ساخته اند.

بحران مالی حماس و جهاد اسلامی از هنگامی شدت گرفته که حکومت اسلامی ایران به دنبال از سرگیری تحریم های اقتصادی ایالات متحده و همچنین مشکلات ناشی از کورونا، نتوانست به اعطای میلیون ها دلار کمک نقدی به گروه های ترور ادامه دهد.

همچنین، گسترش شیوع کورونا در نوار غزه، همانند همه نقاط دیگر جهان، به فعالیت اقتصادی در آن سرزمین آسیب شدید رسانده است.

دولت قطر در یک سال گذشته بیش از دویست میلیون دلار به نوار غزه و حکومت خودگردان در کرانه باختری کمک مالی اعطا کرد ولی به نظر نمی رسد که بخواهد امسال نیز به این کمک ها ادامه دهد.

منشه امیر سال گذشته در مصاحبه با چند شبکه تلویزیونی فارسی زبان گفته بود که یکی از علل دوری کشورهای عرب از فلسطینیان، ادامه عملیات تروریستی و مخالفت با ادامه مذاکرات صلح با اسرائیل بوده است.

در کنار آن، کشورهای عرب پی برده اند که جناح تندرو فلسطینی با حکومت ایران که دشمن مسلمانان غیر شیعه است عهد دوستی بسته اند و عملا علیه کشورهای عرب و مسلمان فعالیت می کنند.