صدای اعتراض علیه خامنه ای رساتر می شود: «دستور او در ممنوعیت واردات فایزر، یک خطای فاجعه بار بود»

اکنون که مرگ و میر بر اثر ابتلا به کورونا، طبق آمار رسمی وزارت بهداشت کاهش یافته، بحث و جدل پیرامون امکان بازگشایی مدارس در اول مهرماه، بسیار داغ شده است. در حالی که مقامات رسمی رژیم می گویند که خطر در حال کاهش است و مدارس باید بازگشایی شود، برخی کارشناسان امور بهداشتی هشدار می دهند که چنین کاری ممکن است به دام مرگ برای شمار زیادی از دانش آموزان و نوجوانان ایرانی مبدل شود.

در حالی که در گذشته تصور می شد که افراد تا سن شانزده سالگی از ابتلا به کورونا مصون هستند، موارد ماه های اخیر نشان می دهد که این ویروس، ممکن است حتی کودکان دو ساله را به کام مرگ بکشاند و بنابراین، واکسیناسیون باید در همه سطوح انجام گیرد.

حسین کرمان پور مدیر اورژانس بیمارستان سینا در اظهار نظری گفت: در شرایط کنونی، بازگشایی مدارس یک خودکشی است. او گفت: بازگشایی هنگامی امکان پذیر خواهد بود که ما مطمئن شویم که دست کم هفتاد درصد از آموزگاران و دانش آموزان واکسینه شده اند.

او با “خودکشی” خواندن بازگشایی مدارس در شرایط کنونی توضیح داد که دو گونۀ جدید کورونا با نام های دلتا و لامبدا، کودکان و نوجوانان را نیز مبتلا می کنند و حتی ممکن است موجب مرگ آنان شوند.

علیرضا ناجی رئیس مرکز  ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی نیز تذکر داد که اگر پیش از بازگشایی مدارس، اکثر دانش آموزان و آموزگاران واکسینه نشوند، شاهد گسترده شدن هراس انگیز ویروس کورونا  خواهیم گردید.

موضوع دیگری که افکار عمومی در ایران را در رابطه با واکسیناسیون به خود مشغول داشته، رفتار حکومت در اهمال برای واردات واکسن است. نه تنها علی خامنه ای بود که ورود دو نوع موفق ترین واکسن های جهان به ایران را ممنوع کرد، و واکسن های مشکوک ساخت چین را آزاد گذاشت، بلکه از ابتدا نیز مشخص بود که رژیم قادر به تولید واکسن موثر نیست و نه تنها صدها میلیون دلار پول ملت ایران به هدر رفته، بلکه موجب مرگ هزاران تن ایرانی شده است.

یک تحلیلگر ایرانی به نام محمد بلوری، در یادداشتی در شماره امروز (دوشنبه) روزنامه جهان صنعت، بی آن که از خامنه ای نام ببرد، نوشت که جلوگیری از واردات واکسن هایی که بیش از یک میلیارد آن در ده ها کشور جهان تزریق شده و کارآیی کامل خود را نشان داده، “یک خطای فاجعه آمیز” بوده است.

او نوشت که این دستور در حساس ترین موقعیت بیماری کورونا صادر شد و ملت ایران را با یک فاجعه بزرگ روبرو ساخت. او همچنین نوشت که مقامات حکومتی با دادن این وعده توخالی که واکسن بومی در راه است، و به زودی همه ملت ایران را نجات خواهد داد، موجب فوت هزاران نفر افرادی شد که اگر واکسینه می شدند، از مرگ نجات می یافتند و امروز در کنار ما بودند.

شماری از تلاشگران ایرانی و بین المللی، در پیام هایی خواستار تعقیب و محاکمه شخص علی خامنه ای، به خاطر صدور این دستور مرگ آور شده اند.

حتی آمار غیرقابل اعتماد مقامات رسمی نشان می دهد، که ایران در مقایسه با کشورهای دیگر، یکی از بالاترین تلفات را به خاطر کورونا داشته و این واقعیت، لکه ننگی بر پیشانی رژیمی است که با وعده نجات مردم ایران و بشریت، وارد صحنه شد.

رسانه های ایرانی در روزهای اخیر از وضع تکان دهنده ای خبر داده و نوشته اند که از یک سو، تخت بیمارستان ها پرشده و بیماران کورونایی را به ناچار به خانه باز می گردانند، ولی در همان حال، در داروخانه های ایران، داروهای لازم برای کاهش درد و رنج بیماران، در اختیار مردم قرار ندارد.

در روزهای اخیر گزارش های زیادی درباره مهاجرت فزاینده پزشکان و پرستاران از کشور انتشار یافته است. آن ها می گویند که شرائط کاری در کشور آن قدر دشوار شده است که زندگی را بر آنان تلخ کرده و موجب نومیدی گردیده است. بسیاری از کشورهای جهان، پزشکان و پرستاران دانش آموخته در ایران را با آغوش باز می پذیرند، زیرا همه کشورهای جهان، و به ویژه ممالکی که رفاه مردم را نخستین مسؤولیت خود می دانند، از بالا بردن سطح خدمات درمانی و بهداشتی استقبال می کنند.