صدای مهیب انفجار در تهران؛ انفجار در مجاورت سازمان گسترش صنایع ایران

بامداد شنبه ۱۹ تیرماه، صدای انفجاری مهیب، در شمال و شمال غرب تهران شنیده شد. صدای انفجار  آنقدر قوی بود که از اطراف پارک ملت در شمال تهران تا سعادت آباد و شهرک غرب در غرب تهران شنیده شد. شهروندان تهرانی گفته اند که به فاصله چند ثانیه صدای دو انفجار شنیده‌اند و لرزش آن را نیز حس کرده‌اند.

در این رابطه ایرنا نوشت: «برخی منابع خبری ازانفجار یک شی ناشناس در محوطه پارک ملت خبر داده‌اند که خوشبختانه هیچ تلفات یا خسارتی به بار نیاورده است و هم اکنون نیز نیروهای امدادی و انتظامی در مقابل پارک ملت حضور دارند.»

حمیدرضا گودرزی معاون امنیتی و انتظامی تهران گفت: «صدای انفجار امروز در محدوده غرب در پارک ملت اتفاق افتاده است. کارشناسان در حال بررسی موضوع هستند و اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.»

حمید هداوند، جانشین فرمانده پلیس تهران گفت: «صدای انفجار شنیده شد، ولی موضوع خاصی نبود. او بدون اشاره به علت شنیده شدن صدای انفجار گفت: « هیچ ساختمانی تخریب یا دچار حریق نشد.»

جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی تهران، نیز گفت: «طی تماس‌های مردمی که با سازمان آتش‌نشانی گرفته شد، اعلام شد که صدای مهیبی در محدوده شمال تهران شنیده شده است.»

ماموران آتش نشانی به محل گسیل شدند ولی پس از رسیدن به محل، اثری از حادثه نیافتند.

طبق گزار‌های رسیده از تهران، این انفجار، در مجاورت ساختمان مرکزی صدا و سیما و ساختمان مرکزی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران روی داده است. سازمان گسترش در برنامه‌های هسته‌ای، موشکی و هوافضای ایران با سازمان انرژی اتمی، سپاه پاسداران و وزارت دفاع جمهوری اسلامی، همکاری می‌کند.

برخی منابع غیر رسمی می‌گویند که انفجار در محلی موسوم به پایگاه آوینی در پشت ساختمان ۹ دی صدا و سیما رخ داده است. موقعیت مذکور، محل تلاقی و ارتباط قرارگاه ثارالله و قرارگاه زیرزمینی مدینه است و در ضمن، محل خروج اضطراری قرارگاه ثارالله نیز هست.

در فیلمی که در شبکه‌های اجتماعی از این حادثه منتشر شده، دودی که در ابتدا کمی قارچ مانند به نظر می‌رسد، در آسمان دیده می‌شود.

هنوز علت دقیق این انفجار و جزئیات آن مشخص نیست و مسئولان در ایران توضیحی در این باره ارائه نداده‌اند.