صدر اعظم آلمان و نخست وزیر فرانسه تائید می کنند که گرایش های یهودی ستیزانه، همچنان در حال افزایش است

بانوی سالخورده یهودی که به یک جوان مسلمان خوبی کرده بود و به دست او به قتل رسید

صدراعظم آلمان، خانم آنگلا مرکل در یک سخنرانی تائید کرد که روند یهودستیزی همچنان در حال بالا رفتن است و نخست وزیر فرانسه نیز تائید کرد که رفتارهای یهودستیزانه در کشورش دریک سال اخیر ۶۹ درصد افزایش داشته است.

خانم مرکل، ارزیابی خود را در مورد افزایش موارد یهودستیزانه، در یک سخنرانی مطرح کرد که شب گذشته (آدینه) به مناسبت هشتادمین سال وقوع جنایات علیه یهودیان آلمان و اتریش بیان گردید. سخن از شبی است که کریستال ناخت یا شب بلور نامیده می شود و اوباش نازی در ده ها شهر بزرگ و کوچک در سراسر آلمان و اتریش، کنیسه های یهودیان را آتش زدند و مغازه هایشان را غارت کردند و حدود دویست نفر یهودی را به قتل رساندند.

خانم مرکل که به نام ملت آلمان از وقوع این جنایات ابراز شرمندگی کرد و از یهودیان پوزش طلبید، گفت که هنوز درس لازم از وقایع کریستال ناخت و جنگ جهانی دوم و کشتار شش میلیون نفر یهودی گرفته نشده و حتی گرایش های یهودستیزانه رو به افزایش می رود.

صدراعظم آلمان گفت که دولت برلین و همچین حکومت اتریش و همه کشورهای اروپایی و جهان باید به خطرات یهودستیزی توجه کرده و برای برچیدن آن اقدام کنند.

نخست وزیر فرانسه، ادوارد فیلیپ نیز در صفحه فیس بوک خود، به مناسبت هشتادمین سالگرد کریستال ناخت، افزایش گرایش های یهودستیزانه در فرانسه را مورد تائید قرار داد و ابراز نگرانی کرد که این پدیده ممکن است به جامعه فرانسوی و موازین اخلاقی آن کشور آسیب برساند.

او در حساب فیسبوک خود، با استناد به پژوهش ها و نظرسنجی های به عمل آمده، نوشت که گرایش های یهودستیزانه در فرانسه، در یک سال گذشته ۶۹ درصد بالا رفته که این امر ممکن است یک روند خطرناک و نگران کننده باشد.

نخست وزیر فرانسه نوشت که گرچه دولت برای ریشه کن ساختن این روند ناهنجار به بیشترین تلاش ها دست زده و میزند، ولی هنوز تا رسیدن به هدف راه درازی در پیش دارد.

یکی از تکان دهنده ترین رویدادهای یهودستیزانه سال های اخیر در فرانسه، کشته شدن یا بانوی سالخورده یهودی به دست پسر کارگر مسلمان بود که گرچه از کمک های آن بانو در ابعاد گسترده برخوردار شده بود، ولی با این استدلال که قرآن و حضرت محمد به او الهام داده اند، این بانوی بی دفاع را با ضربات چاقو به قتل رساند.

خانم مرکل در سخنرانی خود در همایش بزرگی که رئیس جمهوری آلمان و رهبران جامعه یهودیان در آن حضور داشتند، از جمله گفت: «ما باید دو پرسش را با خود در میان گذاریم:  یکی آن که از هولوکاست و کشتار یهودیان چه درس عبرتی گرفتیم و دوم آن که آیا نهادهای دموکراسی در آلمان کنونی به حد کافی قوی هستند که بتوانند در برابر یهودستیزی، از نوع جدید آن بایستند.

یک دیدگاه

  1. بکشنه ان دستی که محبت را به بدی تلافی کند مرکل عزیز م همیشه دوستت داشتم و دوستت دارم تا تو رو در اروپا داریم غم نداریم . بانوی زیبا و متفکر همیشه در کنار اسرائیل و شریک در برکات اسرائیل باش . درود بر تو

Comments are closed.