صندوق بین‌المللی پول گزارش داد:  رشد اقتصادی ایران در سال جاری منفی شش درصد خواهد بود

در این گزارش آمده است که این شاخص برای سال ۹۸ منفی ۷.۴ درصد و برای سال ۹۷ منفی ۵.۴ درصد بود.این نهاد بین المللی برآورد کرده است که  رشد اقتصادی ایران در سال آینده مثبت ۳.۱ درصد خواهد بود.

صندوق بین‌المللی پول در حالی این برآورد را ارائه می دهد که اخیرا پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی ادعا کرده بود  که “رشد اقتصادی غیرنفتی”کشور در سال جاری مثبت خواهد بود.

صندوق بین‌المللی پول، در ادامه گفته است که رشد اقتصادی غیرنفتی ایران در سال جاری منفی شش درصد و رشد اقتصادی نفتی ایران منفی ۵.۹ درصد خواهد بود.

صندوق بین‌المللی پول همچنین پیش‌بینی کرده است که رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۰ به خاطر شیوع کرونا منفی ۴.۹ درصد خواهد بود.

مقامات ایران، از جمله حسن روحانی طی ماههای گذشته همواره ادعا کرده بودند که اقتصاد غیرنفتی کشور در سال جاری دوباره رشد مثبت داشته است، اما جزئیات گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد این بخشها هیچ رشدی نداشته است..

انان  همواره از شکوفایی اقتصادی بعد از انقلاب و رشد چندین برابری اقتصاد کشور سخن می‌گویند که در نگاه اول چندان بیراه به نظر نمی‌رسد، اما در مقام مقایسه با متوسط رشد اقتصاد جهان بسیار پایین است.

اقتصاد ایران از ابتدای انقلاب تحت تاثیر جنگ، مدیریت ناکارآمد، اقتصاد غیر شفاف و فساد و نهایتا تحریم‌های یک دهه گذشته به شدت آسیب دیده است.

طی ۴۰ سال گذشته کشورهایی چون ترکمنستان، آذربایجان و حتی عراق با رشد اقتصادی بین ۱۰ تا ۵۰ برابری روبرو بوده‌اند، اقتصاد ایران در این مدت تنها پنج برابر رشد کرده است.

بدیهی است  وضعیت اقتصاد ایران بدون برداشته شدن تحریم ها شانسی برای  ترمیم و احیا ندارد، خصوصا اینکه ذخایر ارزی ایران نیز به سرعت در حال کاهش است.

اخیرا موسسه دارایی بین‌المللی گزارشی منتشر کرد که می‌گوید انتظار می‌رود ذخایر ارزی ایران از ۱۱۷ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۶ به حدود ۷۳ میلیارد دلار در بهار سال آینده برسد و اگر تحریم‌ها ادامه یابد، این رقم تا چهار سال آینده به ۲۰ میلیارد دلار سقوط خواهد کرد.

صندوق بین‌المللی پول نیز می‌گوید برای اولین بار در سال جاری میلادی انتظار می‌رود واردات ایران از صادراتش پیشی بگیرد و به ۵۸.۵ میلیارد دلار برسد که سه میلیارد دلار بیشتر از کل صادرات نفتی و غیرنفتی ایران خواهد بود. کل صادرات ایران نیز به ۵۵.۵ میلیارد دلار خواهد رسید که نصف سال ۲۰۱۷ است.