صنعت فولادسازی در آستانه نابودی به خاطر کمبود برق

شرکت توانیر طی نامه‌ای به شرکت‌‌های فولادسازی نوشته است که این شرکت‌ها باید تنها ۱۰ درصد تقاضای مصرفی از شبکه برق را دریافت کنند، به این معنا که تولید این شرکت ها تا ۹۰ درصد کاهش می‌یابد که  به منزله توقف خطوط تولیدی مجتمع‌های فولادسازی است.

قطع برق در روزهای اخیر به صورت گسترده در تهران و شهرهای مختلف ایران اعمال شده است. رکنا می‌نویسد آنچه مسلم است این است که قطع برق مکرر نه تنها امنیت و جان و مال مردم را تحت تاثیر قرار داده است، که این بار قطع برق بخش تولید را هم دچار صدمات جبران ناپذیر کرد. روز سه شنبه ۱۵ تیر، از سوی شرکت توانیر با ارسال نامه‌ای، محدودیت شدیدی برای صنعت فولاد ابلاغ شد. در پی این نامه شرکت توانیر گفته است که این محدودیت شدید از سه‌شنبه ۱۵ تیر اعمال می‌شود. همچنین شرکت توانیر اعلام کرده است که آن دسته از شرکت‌ ها که محدودیت را رعایت نکنند، تا اطلاع‌ ثانوی با قطع برق مواجه خواهند شد.

توانیر در نامه‌ خود خواستار توقف فرآیند اصلی شرکت‌‌های فولادسازی شده و اعلام کرده است که حداکثر برق دریافتی شرکت‌ های فولادسازی از شبکه برق باید به میزان ۱۰ درصد دیماند مصرفی آنها، یعنی کاهش ۹۰ درصدی باشد

سیدرضا شهرستانی در واکنش به خبر کاهش برق شرکت های تولیدی فولاد به ۱۰ درصد گفت: «إنا لله وإنا إلیه راجعون. به این معنی که مسلما به گفته شرکت توانیر تا اطلاع ثانوی باید با ۱۰ درصد تولید کنیم. با ۱۰ درصد هم نمی‌توانیم تولید کنیم. این ۱۰ درصد فقط برای نگهداری سیستم های خنک کننده و ضروری است. مسلما این وضعیت در تولید، سوددهی، ای پی اس، اشتغالزایی، افزایش قیمت محصولات و کمبود مواد تاثیر خواهد گذاشت.»

او افزود: «اگر هر چه سریعتر در چند روز آتی این مساله جمع نشود و اگر بخواهد هفته ها طول بکشد، به نظر من یک فاجعه برای کل کشور خواهد بود. بیش از ۴۰ درصد اقتصاد ایران در مسکن و ساختمان سازی است. برای این صنعت، دو عامل حیاتی یعنی سیمان و فولاد وجود دارد. اگر بخواهند تولید را به ۱۰ درصد کاهش بدهند، دیگر تولیدی وجود نخواهد داشت.»