ضد و نقیض گویی های مقامات ایران درباره واگذاری بنزین رایگان به ونزوئلا ادامه دارد

در همان حال که ضد و نقیض گویی‌های مقامات ایران درباره واگذاری بنزین رایگان به ونزوئلا ادامه دارد، بیژن زنگنه، می‌گوید جمهوری اسلامی، “بنزین خیراتی” به ونزوئلا نداده و در برابرش به نرخ روز پول گرفته است.

اما حسن کاظمی قمی، سفیر پیشین ایران در عراق، گفته است که ونزوئلا ضمانت داده تا چند ماه آینده، پول بنزین را به ایران پرداخت خواهد کرد.

زنگنه افزود: «در جریان انتقال این محموله، فشار زیادی بر روی پرسنل و عوامل وجود داشت و  “آمریکایی‌ها” هم در تلاش برای خریدن ناخداهای نفتکش‌های ایرانی بودند».

وزیر نفت رژیم در ادامه ادعا کرد که “بخشی از پول، دریافت شده، و این  پول به داخل کشور منتقل شده است”.

شبکه‌های اجتماعی در روزهای گذشته خبرهای زیادی را از واگذاری رایگان بنزین به ونزوئلا از سوی ایران منتشر کردند.

زنگنه ادعا کرد: «آمریکایی‌ها خیلی تلاش کردند تا ناخداهای نفتکش‌های ایرانی را بخرند، ولی چون این افراد از گرفتن پول خودداری کردند، آمریکا آنها را تحریم کرد».

این ادعا در حالی است که ایالات متحده پنج ناخدای ایرانی را به خاطر نقض تحریم‌های کشتیرانی جمهوری اسلامی و شرکت ملی نفتکش ایران و همچنین حمل بنزین به ونزوئلا تحریم کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا در این زمینه گفته است که  آنها ۱.۵ میلیون بشکه بنزین و دیگر محصولات مرتبط ایران را “برای حمایت از رژیم نامشروع مادورو” به ونزوئلا منتقل کردند.

دالغا خاتین‌اوغلو، کارشناس انرژی از باکو در جمهوری آذربایجان، در این زمینه نوشته است: «حکومت ایران  در اقدامی عجیب، پنج نفتکش کوچک با محموله بنزین و مواد شیمیایی اکتان‌افزا به ونزوئلا ارسال کرده و برخلاف رسم بازار، گزارش شده که ونزوئلا قبل از تحویل این محموله‌ها، “۹ تن طلا” به ایران داده است».

وی در ادامه افزود: «عجیبی این معامله به این خاطر است که با دو نفتکش نیز می‌توان محموله بنزین و ماده شیمیایی “الکیل” برای افزایش درجه اکتان و بهسوزی بنزین را جداگانه ارسال کرد و برای مسافتی ۱۴ هزار کیلومتری و ۴۵ روزه، اصولا استفاده از پنج نفتکش کوچک هزینه حمل و نقل را به شدت افزایش می‌دهد».

این کارشناس انرژی از باکو نوشت: «مورد عجیب دیگر اینکه ارزش ۹ تن طلا با عیار بالا، ۱۰ برابر بیشتر از ۱.۵ میلیون بشکه بنزین و مواد شیمیایی است که ایران راهی ونزوئلا کرده و از طرفی در معاملات بازار، معمولا قرارداد محموله‌های نفت خام یا محصولات نفتی با پیش‌پرداخت بخشی از ارزش محموله، یک ماه قبل از بارگیری بسته می‌شود و بقیه پول بعد از تحویل محموله پرداخت می‌شود».

معلوم نیست چرا دولت ونزوئلا چندین برابر ارزش محموله‌های بنزین ارسالی ایران را قبل از تحویل، پرداخت کرده است.

روزنامه همشهری نیز به نقل از رضا مقیمی کارشناس انرژی در ایران نوشته است که برخی از منابع غیر رسمی از دریافت محموله طلا در قبال فرآورده‌های نفتی ونزوئلا خبر دادند که در این خصوص مشکلی برای جابجایی حتی با پول وجود ندارد.