ضربه تازه: سنگاپور دو کشتی چینی را که حامل گاز مایع قاچاق حکومت ایران بودند توقیف کرد

تلاش رژیم ایران برای دور زدن تحریم های نفتی ایالات متحده، به دنبال اقدام دولت سنگاپور در توقیف همزمان دو کشتی چینی که حامل گاز مایع ایران بودند، ضربه شدید تازه ای تحمل کرد و یکی دیگر از راه های قاچاق نفت ایران و عرضه کردن آن در بازار جهانی با شکست روبرو شد.

به گزارش کپلر شرکت ردیابی نفتکش‌ها، دیروز (سه شنبه ) نفتکش‌های گس این فینیتی و سی دراگون متعلق به شرکت کشتی‌رانی کونلون در هنگام بارگیری گاز مایع ایران در آب‌های خلیج فارس، در حالیکه سیستم سیگنال‌دهی خود را خاموش کرده بودند  تا از دید رادارها مخفی بمانند به دستور دادگاه عالی سنگاپور متوقف شده‌اند.

سایت رسمی دادگاه عالی سنگاپورگزارش دادکه  به‌رغم حکم دادگاه و توقیف نفتکش‌ها، هیچ‌کدام از آنها هنوز در فهرست رسمی توقیف نفتکش‌های دادگاه عالی سنگاپور قرار ندارند و تنها ۱۰ نفتکش و کشتی را در لیست توقیف رسمی قرار داده و نامی از این دو نفتکش در میان آنها نیست.

کپلر در ادامه گفته است : براساس  آخرین تصاویر ماهواره‌ای سی دراگون از آب‌های سنگاپور خارج شده و هم‌اکنون با بار خود به سمت خلیج فارس در حرکت است، اما گس اینفینیتی هنوز هم در آب‌های سنگاپور متوقف است.

بر اساس تحریم‌های آمریکا، این نفتکش‌ها با حمل ال‌پی‌جی (پروپان و بوتان که عمدتاً از میادین نفتی استخراج می‌شود) تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را نقض کرده‌اند.

بلومبرگ پیشتر در گزارشی نوشته بود کشتی چینی تحت مالکیت بانک کونلون (زیرمجموعه شرکت ملی نفت چین) که بخش عمده‌ای از دادوستد مالی ایران و چین را انجام می‌دهد با محموله نفت ایران میان سنگاپور و مالزی برای تخلیه بار سرگردان است و سیستم سیگنال خود را نیز خاموش کرده‌است.

مقامات چینی اظهار داشتند که  این نفتکش متعلق به شرکت کشتی‌رانی «کونلون» بوده که شرکتی خصوصی است و ربطی به بانک دولتی «کونلون» ندارد.

مجیدرضا حریری، عضو اتاق بازرگانی ایران و چین، سال گذشته  گفته بود که «بانک کونلون برای ساماندهی روابط بانکی ایران با چین در دوره تشدید تحریم‌ها علیه ایران و با هدف دور زدن تحریم‌ها در دولت قبل ایجاد شده است».

وی افزود: سرمایه اولیه این بانک از ارز فروش نفت ایران به چین که در چین بلوکه شده تأمین شده‌است، اما همین بانک اکنون از تحریم‌هایی که علیه ایران توسط آمریکا وضع شده، حمایت می‌کند و به طرف ایرانی اعلام می‌کند که اقلام مورد تحریم را با کشور ما معامله نخواهد کرد. ».

منابع خبری می گویند پس از به اجرا گذاشتن  تحریم‌های نفتی آمریکا علیه حکومت ایران ، چین تقریباً مشتری دو سوم از گاز مایع صادراتی ایران بود، اما از آن زمان به بعد، تقریباً کل گاز مایع ایران راهی چین شده و دیگر کشورها خرید ال‌پی‌جی از ایران را تقریباً متوقف کرده‌اند.طی سه ماه گذشته ایران بطور متوسط ماهانه بیش از نیم میلیون تن گاز مایع به چین فروخته‌است. ارزش این میزان از صادرات، سالانه حدود ۳ میلیارد دلار است.

چین همچنین پیش از تحریم‌ها روزانه ۶۹۰ هزار بشکه نفت از ایران می‌خرید، اما آمارهای گمرکی چین و کپلر نشان می‌دهد این رقم طی دو ماه گذشته به حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار بشکه افت کرده‌است. ارزش این میزان از صادرات، سالانه حدود ۴٫۵ تا ۵٫۵ میلیارد دلار می‌شود.

یک دیدگاه

Comments are closed.