طالبان از افغان‌ها می‌خواهند پس از چند روز هرج و مرج مرگبار، فرودگاه کابل را ترک کنند

تروریست‌های طالبان، امروز پنجشنبه به جمعیت افغان‌هایی که به امید فرار از کشور، در خارج از فرودگاه کابل منتظر بودند، گفتند که به خانه‌هایشان بازگردند و آن‌ها نمی‌خواهند به کسی صدمه بزنند. این در حالی است که دیروز چهارشنبه،  طالبان به سمت معترضان در جلال آباد شلیک کرده و سه تن از آن‌ها را کشتند.

ایالات متحده و دیگر قدرتهای غربی به تخلیه اتباع خود و برخی از کارکنان افغان که با آن‌ها همکاری کرده بودند، از فرودگاه کابل، در روز استقلال افغانستان (۱۹ اوت) ادامه دادند. انتظار می‌رود اعتراضات بیشتری  علیه اسلام گرایان به راه افتد.

یک مقام ناتو و یک مقام تروریست‌های طالبان گفتند که از روز یکشنبه ۱۲ نفر در داخل و اطراف فرودگاه کابل کشته شده‌اند.

این مقام طالبان، از افرادی که حق قانونی سفر ندارند خواست تا به خانه بازگردند. این مقام طالبان که از فاش شدن هویت خود، خودداری ورزید، ادعا کرد: “ما نمی‌خواهیم در فرودگاه به کسی صدمه بزنیم.”

یک مقام امنیتی غربی اعلام کرد که از روز یکشنبه، حدود ۸۰۰۰ تن از افغانستان خارج شده‌اند. ارتش آمریکا مسئول فرودگاه است در حالی که  طالبان در خارج از دیوارهای محصور آن گشت زنی می‌کنند.

شاهدان دیروز چهارشنبه گفتند که افراد مسلح طالبان از ورود افراد به داخل فرودگاه جلوگیری کردند.

یکی از افرادی که قصد خروج از کابل را داشت گفت: “این یک فاجعه کامل است. طالبان تیر هوایی شلیک می‌کردند، مردم را هل می دادند و با اسلحه آنها را می زدند.”

بر اساس پیمانی که سال گذشته توسط دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین در نتیجه مذاکره با طالبان به دست آمد، ایالات متحده موافقت کرد که نیروهای خود را در ازای تضمین طالبان مبنی بر عدم استفاده از افغانستان برای انجام حملات تروریستی، عقب نشینی کند.

طالبان همچنین موافقت کردند که هنگام خروج نیروهای خارجی به آنها حمله نکنند.