طبق نقشه نتانیاهو، الحاق بخشی از کرانه باختری باید سه هفته دیگر عملی شود، ولی ابراز تردید می شود

تلاش بنیامین نتانیاهو برای متقاعد ساختن آبادی نشینان اسرائیلی در کرانه باختری برای پذیرفتن طرح پرزیدنت ترامپ ادامه دارد و همزمان ابراز مخالفت با اجرای این طرح در حزب ابی و سفید و جناح میانه و چپ اسرائیل نیز بالا می گیرد و ایالات متحده نیز به نخست وزیر اسرائیل اطلاع داده که نباید در این زمینه شتاب به خرج دهد.

نتانیاهو اعلام داشته که سه هفته دیگر قصد دارد الحاق سی در صد از کرانه باختری به خاک اسرائیل را عملی سازد. ولی با توجه به مخالفت های داخلی و توصیه های دولت آمریکا، بعید می نماند که نتانیاهو بتواند در موعدی که قول داده، برنامه خود را عملی سازد.

نتانیاهو گفته است که قصد دارد همه آبادی های بزرگ اسرائیلی نشین را در کرانه باختری، مشمول قوانین اسرائیل سازد؛ که این اقدام به مفهوم ملحق کردن آن ها به خاک اسرائیل است.

همچنین، او نوار ساحل غربی رود اردن را برای اهمیت اسرائیل بسیار ضروری می داند و آن را نیز جزو برنامه الحاقی خود قرار داده است.

ولی در کرانه باختری حدود ۲۵ نقطه مسکونی به روی تپه ها و اراضی خالی با این هدف برپا شده که بعدها بتوان آن ها را به آبادی های بزرگ و شهرهای اسرائیلی مبدل ساخت.

ولی این نقاط جزو برنامه الحاق قرار ندارد و اهالی آن ها نسبت به آینده خود ابراز نگرانی می کنند.

قرار شده است که دو حزب لیکود و ابی و سفید ستاد مشترکی برپا سازند که نقشه دقیق ابادها و نقاطی را که توصیه می شود به خاک اسرائیل ضمیمه گردد تهیه کند و بی تردید در جریان کار این ستاد، اختلاف نظرهای دو حزب آشکارتر خواهد شد. سران ابی و سفید می گویند که هر گام اسرائیل در این زمینه، باید با مشورت و موافقت ایالات متحده انجام گیرد.

نتانیاهو در گفتگویی که روز گذشته (یکشنبه) با سران انجمن های محلی آبادی های اسرائیل نشین در کرانه باختری داشت، به آن ها گفت که ایالات متحده هنوز چراغ سبز برای الحاق نشان نمی دهد و او نمی خواهد برخلاف خواست آمریکائیان گامی بردارد.

همچنین فشرهای مهمی از حزب ابی و سفید خواهان اعطای نوعی استقلال به فلسطینی ها هستند و این در حالی که جناح راست اسرائیل خواهان تسلط کامل بر همه کرانه باختری است و استقلال فلسطینی ها را یک عامل خطرناک برای امنیت و موجودیت اسرائیل می داند.