طرح صلح ایالات متحده: برای اجرای بخش اقتصادی، به هدف بالا بردن سطح زندگی فلسطینیان، یک همایش سرمایه گذاری در بحرین برپا می شود

مشاوران محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطینی امروز (دوشنبه) گفتند که این پیشنهاد را رد می کنند و هرگونه پیشنهاد دیگر ایالات متحده را که در راستای همه آرمان های آنان نباشد، مردود می دانند

مقامات حکومت خودگردان فلسطینی، به طرح ایالات متحده در مورد برگزاری یک کنفرانس بین المللی سرمایه گذاری در نواحی فلسطینی نشین به هدف بالا بردن سطح زندگی اهالی، واکنش خشمگینانه ای نشان دادند و اعلام داشتند تا هنگامی که آرمان های سیاسی آنان تامین نگردیده، نمی توان فلسطینیان را با امور مادی و مالی فریب داد.

مشاوران محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطینی امروز (دوشنبه) گفتند که این پیشنهاد را رد می کنند و هرگونه پیشنهاد دیگر ایالات متحده را که در راستای همه آرمان های آنان نباشد، مردود می دانند.

از واشنگتن خبر رسید که طرح برگزاری یک کنفرانس بزرگ سرمایه گذاری در اماکن فلسطینی، به هدف پایان بخشیدن به نگون بختی معیشتی آنان، بخشی از طرح صلح کلی ایالات متحده است که آن را “معامله قرن” نام نهاده اند. ولی فلسطینی، بدون آگاهی از جزئیات این طرح، گفته اند که پیشاپیش آن را رد می کنند و حاضر نیستند با آمریکاییان در این زمینه وارد بحث و گفتگو شوند.

ایالات متحده اعلام کرد که ماه میلادی آینده، قصد دارد یک همایش بزرگ را به هدف بحث درباره سرمایه گذاری در نواحی فلسطینی نشین برگزار کند که هدف آن اجرای پروژه های بزرگ آبادانی برای فلسطینیان، به هدف بالا بردن سطح زندگی و بهبود شرایط معیشتی آنان می باشد.
به پیشنهاد ایالات متحده، قرار است این کنفرانس در ۲۳ ماه ژوئن آینده (حدود سی و پنج روز دیگر) در بحرین برگزار شود و ریاست آن را وزیر خزانه داری ایالات متحده به عهده داشته باشد. کشورهای ثروتمند عرب و چند کشور دیگر به شرکت در این همایش دعوت می شوند، ولی اسرائیل در آن شرکت نخواهد کرد.

مقامات آمریکایی می گویند که طرح صلح آن ها دارای دو بخش مجزا می باشد که در مرحله کنونی یک بخش آن انتشار می یابد، و آن، برنامه های اقتصادی برای بالا بردن سطح زندگی فلسطینیان می باشد. دولت واشنگتن می گوید که بخش دیگر این طرح، به جوانب سیاسی و دیپلماتیک نزاع فلسطینی – اسرائیلی می پردازد که جزئیات آن در پایان ماه روزه رمضان و اعیاد یهودی، و پس از برپایی دولت جدید در اسرائیل اعلام خواهد گردید.

هنوز درباره بخش سیاسی طرح صلح، اطلاع موثقی در دست نیست. ولی مقامات فلسطینی می گویند که دولت پرزیدنت ترامپ به طور یک جانبه، از اسرائیل طرفداری می کند و از این رو طرح صلح آن نمی تواند یک پیشنهاد بیطرفانه باشد که منافع و آرمان های فلسطینی ها را نیز در بر بگیرد. ولی مقامات آمریکایی، بی آن که وارد جزئیات شوند، می گویند که در این طرح، از اسرائیل نیز خواسته شده است به گذشت های متقابل در برابر فلسطینیان دست بزند.