طرح صلح پرزیدنت ترامپ برای پیشبرد آشتی بین اسرائیل و فلسطینی ها در آینده نزدیک انتشار خواهد یافت

 پرزیدنت ترامپ گفته بود که طرح صلح  او معامله قرن نام خواهد گرفت

یک شبکه تلویزیونی آمریکایی اعلام داشت که طرح  صلح پرزیدنت ترامپ برای پیشبرد آشتی بین اسرائیل و فلسطینی ها در آینده نزدیک انتشار خواهد یافت.

شبکه تلویزیونی abc از قول مقامات ارشد آمریکایی نامشان را نبرد گزارش داد که انتظار می رود در ظرف دو هفته آینده این برنامه در اختیار طرف های ذینفع قرار گیرد .

آشنایان امور می‌گویند که پرزیدنت ترامپ  این بار یک شیوه‌ی غیرمتعارف در پیش گرفته که از اصول دیپلماتیک به دور است  ولی از دید بسیار تازه ای دارد که امید می‌رود بتواند اسرائیلیان و فلسطینی ها را به هم نزدیک کند و به فلسطینی ها نشان دهد که از راه صلح و آشتی با اسرائیل می توانند در راه بهبود وضع زندگی خودو برقراری  صلح و ثبات در منطقه گام‌های ارزنده‌ای بردارند.

آشنایان امور می گویند که از یک سو این برنامه شامل لزوم سرمایه گذاری های کلان در امور تولیدی به هدف بالا بردن سطح زندگی فلسطینیان میباشد  و از سویی دیگر می کوشد با زیاده خواهی های برخی گروه های سیاسی رویارویی کند و آن ها را متقاعد سازد که از این رفتار دست بردارند.

پرزیدنت ترامپ گفته بود که طرح صلح  او معامله قرن نام خواهد گرفت.

کاخ سفید واشنگتن حاضر نشد نسبت به این به گزارش شبکه ای بی سی او در واکنشی نشان دهد مقامات آمریکایی تاکید می کنند که هنوز تاریخ قطعی عرضه کردن این طرح  صلح تعیین نگردیده و به عوامل متعددی بستگی دارد و از جمله عید پسح در اسرائیل که عید یهودیان می باشد و از سوی دیگر ماه رمضان که از دیدگاه مسلمانان فعالیت چندانی در آن ماه به عمل نمی آید.

همچنین گفته می شود که پرزیدنت ترامپ طرح صلح خود را پیش از آن که بنیامین نتانیاهو بتوانند دولت آینده خود را تشکیل دهد اعلام نخواهد کرد.

طبق قوانین اسرائیل فردی که مسئول تشکیل کابینه جدید کرد ابتدا ۲۸ روز وقت خواهد داشت و اگر موفق به انجام این کار نشود دوبار فرصت او تمدید خواهد شد که جمعا می تواند از دو ماه فراتر رود.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود تاکید کرد که در این طرح صلح از هر دو طرف اسرائیلی و فلسطینی خواسته شده است که متقابلا گذر بلند و امتیازاتی به یکدیگر بدهند.

مقامات  آمریکایی می‌گویند تنها ۴ نفر از  شخصیت های ارشد آن کشور هستند که جزئیات کامل این طرح صلح را میدانند .

ایالات متحده اصرار دارد پیش از  آنکه از دیدگاه‌های سران دولت های منطقه و اسرائیل و فلسطینی ها آگاه نشده از انتشار جزئیات این طرح خودداری می ورزد.

آگاهان می‌گویند که طرح صلح پیشنهادی بسیار مشروح است و دهها صفحه را در بر می گیرد.