طرح نتانیاهو برای الحاق دره اردن و آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه، موجب اختلاف نظر شدید در اسرائیل است

دیدار امروز نتانیاهو با سران انجمن آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری

تصمیم دولت جدید نتانیاهو برای الحاق بخشی از کرانه باختری به خاک اسرائیل، در همان حال که طرفداران زیادی دارد، موجب بروز اختلافات و بحث سیاسی شدید شده است. دو گروه عمده با این طرح مخالفت می ورزند که یکی راست گرایان افراطی اسرائیل هستند که این اقدام را کافی نمی دانند و بر این باورند که اسرائیل باید سراسر کرانه باختری را به خاک خود ضمیمه کند، و گروه دوم، مخالفان هرگونه الحاق هستند و عقیده دارند که کرانه باختری باید به برپایی کشور مستقل فلسطینی اختصاص یابد.

نتانیاهو قرار است امروز با سران جناح راست افراطی گفتگو کند و بکوشد آن ها را متقاعد سازد از زیاده خواهی دست بردارند و طرح کنونی را که بر اساس برنامه صلح پرزیدنت ترامپ تهیه شده بپذیرند.

مخالفان این طرح از جناح میانه و چپ اسرائیل نیز شب گذشته (شنبه) تظاهرات گسترده ای در تل آویو برگزار کردند که بیش از دو هزار نفر در آن حضور داشتند.

سخنرانان گفتند که طرح الحاق، نه تنها امنیت اسرائیل را تامین نمی کند، بلکه موجب پایمال شدن حق فلسطینیان می گردد و آن ها را به شورش علیه اسرائیل وا می دارد و یک دوران طولانی ناآرامی و ترور و اغتشاش در انتظار کشور اسرائیل خواهد بود.

در سخنرانی ها در این تظاهرات گفته شد که بهترین راه حل برای ایجاد یک همزیستی مسالمت آمیز، کنار آمدن با فلسطینیان و توجه به آرمان ها و خواسته های آنان می باشد.

پلیس اسرائیل روز گذشته به همه تدارکات لازم دست زده بود تا مخالفان دولت نتانیاهو بتوانند آزادانه اجتماع کنند و به عملیات اعتراضی علیه دولت دست بزنند.

وزارت بهداشت اسرائیل گفته بود که گردهمایی چنین شمار بزرگ از افراد، خطر ابتلا به کورونا را به شدت افزایش می دهد. ولی پلیس اسرائیل، پس از بررسی همه جوانب، و به خاطر آن که به آزادی بیان و حق اعتراض نسبت به دولت آسیبی نرسد، حتی حاضر شد از برخی تدابیر احتیاطی کورونا صرف نظر کند تا برگزاری تظاهرات امکان پذیر گردد.

گفته می شود که حتی شماری از مقامات ارشد حزب ابی و سفید که عضو کابینه نتانیاهو هستند، با این طرح مخالفت می کنند.

محافل خبری گفتند که نتانیاهو در دیداری که قرار است امشب (یکشنبه) با سران آبادی نشینان اسرائیلی مقیم کرانه باختری داشته باشد، تلاش خواهد کرد آنها را متقاعد سازد که از مخالفت با برنامه وی دست بردارند. دولت نتانیاهو گفته است که قصد دارد تا سه هفته دیگر این برنامه را به اجرا بگذارد.

این گزارش نیز امروز (یکشنبه) در تلویزیون ایران اینترنشنال در لندن پخش شد: