طوفان توئیتری “ایران بدون نفرت” در حمایت از شهروندان بهایی تحت آزار در ایران

در پی اوج گیری دوباره آزار و اذیت بهائیان در ایران توسط رژیم سرکوبگر و واپس گرای اسلامی، دیروز پنجشنبه (۱۵ ژوئیه)، شمار چشمگیری از کاربران فصا مجازی، با هشتگ #ایران_بدون_نفرت، تجربیات آزار و اذیت و نقض حقوق انسانی بهائیان در ایران را، برای آگاه سازی افکار عمومی، در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشتند و آزار رسانی سیستماتیک رژیم ایران علیه این اقلیت دینی را محکوم کردند.

رژیم واپس‌گرا و ایدئولوژیک ایران، از بدو تولد تا کنون، فشارهای شدیدی بر جامعه بهاییان وارد آورده و ضمن آزار و اذیت و نقض حقوق شهروندی بهاییان، رهبران آن‌ها را روانه زندان کرده و بدون رعایت موازین قانونی و محاکمه عادلانه، آنان را به حیس های طولانی مدت محکوم کرده است. شمار زیادی از شهروندان بهایی نیز در طول حیات داعشی رژیم ایران، شکنجه شده، به قتل رسیده و یا ناپدید شده‌اند.

شهروندان بهایی در ایران نه تها حق استخدام شدن در نهادها و اداره‌جات دولتی را به عنوان یک شهروند ایرانی با حقوق مساوی ندارند، بلکه برای استخدام در شرکت‌های خصوصی نیز با مشکل مواجه هستند، چرا که ممکن است این شرکت‌ها با خشم حکومت مواجه شوند و به همین علت بسیاری از کارفرمایان از استخدام آن‌ها امنتاع می ورزند. آن عده از شهروندان بهایی نیز که کسب و کار خودشان را دارند، به طور مداوم در معرض تهدید و آزار و اذیت رژیم و عواملش هستند و در بسیاری از موارد، مزدوران حکومت با حمله به مغازه‌های آنان، اقدام به شکست شیشه‌ها و تخریب محل کسب آنها کرده‌اند.

علاوه بر این، شهروندان بهایی، حق تحصیل در دانشگاه‌های ایران را ندارند و اگر حکومت متوجه حضور یک دانشجوی بهایی در دانشگاه شود، فورا او را اخراج می‌کند.

در مدارس نیز دانش آموزان بهایی، تحت فشار و و تبعیض از سوی معلمان و مدیران قرار دارند و گاهی از آنان می‌خواهند که با تغییر دین خود، مسلمان شوند.

رژیم طالبانی-داعشی ایران، حتی به درگذشتگان بهاییان نیز رحم نمی‌کند و بارها بر سر دفن آنان مشکل ایجاد کرده و یا دست به تخریب آرامگاه‌های بهاییان زده است. در اردیبهشت ماه سال جاری، جمهوری اسلامی بهاییان را مجبور کرد که درگذشتگان خود را در گورستان خاوران، محل گورهای دست جمعی اعدام شدگان سال ۶۷، به خاک بسپارد.

۷ سال پیش، در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ (ماه مه ۲۰۱۴) نیز، ماموران سپاه پاسداران با بولدوزر اقدام به تخریب قبرستان بهاییان در شیراز، معروف به «گلستان جاوید» کردند. این قبرستان، آرامگاه ۹۰۰ بهایی بود و بیش از ۹۰ سال قدمت داشت که پیکر شماری از بهاییان اعدام شده پس از انقلاب سال ۵۷ نیز در آن به خاک سپرده شده بود.

گلستان جاوید شیراز، آرامگاه بهاییان

جامعه جهانی بهاییان که از حامیان کمپین #ایران_بدون_نفرت بود،  هجدهم تیرماه، با صدور بیانیه‌ای از نهادهای بین‌المللی و کشورهای جهان خواست که رژیم ایران را به دلیل «کارزار نفرت‌پراکنی علیه بهاییان» مورد مواخذه قرار دهد.

در همراهی با این توفان توئیتری، «تد دویچ»، قانون گذار دموکرات ایالت فلوریدا در مجلس نمایندگان آمریکا، نیز با انتشار توییتی اعلام کرد که از افزایش نفرت پراکنی و آزارهای حکومت ایران علیه بهاییان، بسیار نگران شده است و  از رژیم خواست که به آزار اقلیت‌های مذهبی و نقض حقوق شهروندان در ایران پایان بخشد.