ظریف ادعا می کند سیاست رسمی دولت را وی  تعیین می کند

ظریف با انتشار پیامی  در توییتی، که ظاهرا در واکنش به اظهارات اخیر محسن رضایی ،دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  نوشته است  که وی به عنوان وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای “طرح اقدام سازنده و دقیق” ایران را از طریق دیپلماتیک اعلام خواهد کرد و اوست که سیاست رسمی دولت را تعیین می کند.

این در حالی که سیاست حکومت را خامنه ای و سپاه پاسداران  تعیین می کند، و خود ظریف نیز پیشتر گفته بود که تصمیم گیرنده نهایی علی خامنه ای است .

ظریف این سخنان را نه تنها خطاب به محسن رضایی بلکه در واکنش به اظهارات اخیر برخی از تندروهای حکومت مطرح کرده است که چهره خشن رژیم را آشکار می کند . این در حالی که  ظریف همچنان به ماله کشی می پردازد و تلاش دارد یک چهره انعطاف پذیری را از حکومت نشان دهد .

محسن رضایی در گفت‌وگو با روزنامه «فایننشال تایمز» گفته، ما از اهرم‌های متعدد برای عقب‌نشینی ایالات متحده و لغو تحریم‌ها استفاده خواهیم کرد

محمد جواد ظریف، در ادامه افزود: عرصه سیاسی ایران پویاست و مقامات نظرات متنوعی مطرح می‌کنند. اما آن نظرات نباید با سیاست رسمی دولت اشتباه گرفته شود».

وزیر خارجه ایران روز گذشته (آدینه)  اعلام کرد که کشورش هرگز به مذاکره در مورد برجام بازنخواهد گشت.

وی گفته است که  بدون تغییر در منشور سازمان ملل، برداشتن حق وتو و اجرای برجام، نمی‌توان در مورد برجام وارد گفت‌و گوی مجدد شد».

این موضع ظریف، یک روز پس از اظهارات حسن روحانی ، مبنی بر لغو تحریم ها قبل از بازگشت کشورش به تعهدات برجامی اعلام شد که دولت آمریکا بارها این شرط را رد کرده است.

روحانی پیشتر گفته بود:  «مثل همیشه باز هم تکرار می‌کنیم فعالیت‌های هسته‌ای ما صد درصد صلح آمیز است و اگر آژانس می‌بیند هنوز با دلخواه خودش مقداری فاصله دارد، این اشکال آمریکاست. تحریم را بردارند بلافاصله روابط ما روابط گرمتری خواهد بود و بازرسان آژانس هم به خوبی و بدون هیچ مشکلی می‌توانند هر نظارتی در چارچوب قانون انجام دهند.»

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز پیشتر گفته بود : کاهش برخی تحریم‌ها در مقابل اقدامات عملی ایران خواهد بود، اما تا رسیدن به چنین نقطه‌ای، فاصله طولانی وجود دارد».

وی تاکید کرده بود : اگر ایران تعهدات خود را در چارچوب برجام انجام دهد، ما هم همان کار را انجام خواهیم داد».