ظریف، اسرائیل را در رابطه با کشتی ها “چوپان دروغگو” می نامد، ولی آمریکا و دیگران، اطلاعات اسرائیل را تایید می کنند

ظریف، اسرائیل را در رابطه با کشتی ها “چوپان دروغگو” می نامد، ولی آمریکا و دیگران، اطلاعات اسرائیل را تایید می کنند

در همان حال که ایالات متحده خود را برای مطرح ساختن اتهامات علیه رژیم ایران در نشست شورای امنیت، پیرامون خرابکاری در چهار کشتی بازرگانی در نزدیکی بندر فجیره در آب های خلیج فارس آماده می سازد، محمد جواد ظریف در یک اقدام دیگر برای دور ساختن این اتهام نسبت به رژیم، ادعا کرد که مطرح ساختن آن توطئه اسرائیل بوده و سرویس امنیت خارجی اسرائیل، موساد، اطلاعات دروغین در اختیار ایالات متحده قرار داده است.

ظریف مانند همیشه، بنیامین نتانیاهو را چوپان دروغگو نامید و او را متهم ساخت که با دادن اطلاعات دروغین به ایالات متحده، پرزیدنت ترامپ را علیه رژیم ایران می شوراند.

ایالات متحده قصد دارد در روزهای آینده در یک نشست ویژه شورای امنیت، اسناد و مدارکی را که در اختیار دارد به اعضای شورا عرضه کند و خواستار محکومیت رژیم ایران گردد. ولی وزیر خارجه رژیم ایران، مانند همیشه ادعا می کند که حکومت تهران در این خرابکاری نقشی نداشته است.

ایالات متحده می گوید که انگیزه رژیم ایران در آسیب رساندن به دو نفتکش عربستان سعودی و یک کشتی متعلق به امارات و یک کشتی نروژی آن بود که موجب افزایش بهای نفت و ایجاد بحران در بازار سوخت جهانی شود. یک روز پس از این خرابکاری، پهپادهای ساخت ایران نیز توسط حوثی های یمن، لوله های پمپاژ نفت عربستان را منهدم کردند که جزیی از تلاش برای رسیدن به این هدف بود.

رژیم ایران ادعا می کند که خود عربستان عامل این خرابکاری ها بوده تا ایالات متحده را علیه حکومت ایران تحریک کند – ادعایی که هیچ یک از طرف های ذینفع، آن را منطقی و قابل قبول نمی داند.

محافل اطلاعاتی اسرائیل که نخواستند نامشان برده شود، تایید کردند که بخش مهمی از اطلاعات درباره نقش حکومت ایران در خرابکاری چهارگانه، توسط موساد در اختیار ایالات متحده قرار گرفته، ولی خود آمریکائیان نیز تحقیقات مستقلی انجام داده و به همان نتیجه رسیده اند. همچنین دولت های عربستان و امارات، و حتی دولت نروژ که یک کشتی بازرگانی آن آسیب دید، اطلاعاتی ارائه خواهند کرد که در واقع تائید کننده گزارش های اطلاعاتی اسرائیل می باشد.

علی خامنه ای در سخنان دو روز پیش خود از “قدرت های فرا مرزی” که در اختیار رژیم ایران قرار دارد سخن گفته و ادعا کرده بود که اهمیت آنان، از بمب اتم کمتر نیست.

یک دیدگاه

  1. آقای جواد ظریف یادشان رفته است ویا خودشان را به نشنیدن وندانستن زده است که درحکومت پلید ایران کسی را داریم که معروف به (چوپان دروغگو) است و

    آن هم حسن روحانی است که سرحتی خود رای دهندگانش راهم کلاه گذاشته است و نه اسراییل.

Comments are closed.