ظریف، ایالات متحده را متهم ساخت که علاوه بر تحریم، به روابط بین المللی و درآمد ایران لطمه می زند

محمد جواد ظریف، کوتاه مدتی پس از ورود به نیویورک برای شرکت در یک همایش اقتصادی سازمان ملل، به خبرنگاران گفت که این رژیم ایران نبود که میز مذاکره را ترک کرد، بلکه ایالات متحده است که به طور یک جانبه از برجام خارج شد و گفتگوها را ترک کرد و حالا هم به تروریسم اقتصادی روی آورده است. وزیر خارجه ایران، در این فرصت، از آنچه نیز که “عدم همکاری لازم از جانب اروپائیان ” نامید، سخت گله کرد.

وزیر خارجه حکومت ایران گفت که به هدف شرکت در  اجلاس ویژه اقتصادی اجتماعی سازمان ملل، به نیویورک آمده است. منابع خبری آمریکایی تائید کردند که دستور صدور ویزا برای ظریف، مستقیما توسط مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده صادر شده است. در گزارش پیشین گفته شده بود که به توصیه پمپئو، پرزیدنت ترامپ از گنجاندن نام ظریف در فهرست تحریم ها خودداری کرد، تا دولت واشنگتن همچنان راهی برای تماس با رژیم ایران داشته باشد.

ظریف در مورد علت سفرش به نیویورک و حضور در سازمان ملل به خبرنگاران گفت: «این نشست به هدف رسیدگی به میزان پیشرفت در اهداف توسعه پایدار است، وحکومت ایران نیز بر اساس اهداف تنظیم شده در کشور، پیشرفت های خوبی داشته است و لازم است این پیشرفت به اطلاع سایر کشورها و افکار عمومی جهان نیز برسد».

بر خلاف این گفته ظریف، منابع آگاه می گویند که رژیم ایران در سال های اخیر در رسیدن به آن چه که “توسعه پایدار” نامیده می شود، پسرفت های تاسف باری داشته است.

ظریف بازگرداندن تحریم ها و همچنین اقدامات دیگر ایالات متحده را که هدف خشکاندن منابع مالی رژیم ایران “تروریسم اقتصادی” نامید و دولت واشنگتن را متهم ساخت که در روابط بین ایران و کشورهای دیگر اخلال می کند و با وادار ساختن کشورهای دیگر از خرید نفت ایران، “مانع عمده برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار است”.

وزیر خارجه ایران گفت که همه این شکایات باید به آگاهی اعضای جامعه بین المللی رسانده شود.

ظریف در ارتباط با برجام گفت: « تهران میز مذاکره را ترک نکرده، بلکه ایالات متحده است که با ترک برجام از گفت‌وگوها خارج شده و اکنون هم به آمریکا مرتبط است که به میز مذاکره بازگردد یا خیر».

ظریف همچنین از این که اروپائیان آن گونه که رژیم ایران انتظار دارد، به یاری رژیم نشتافته اند، به سختی گله کرد و گفت: « اروپایی ها ادعا می کنند که تمایل دارند برجام را حفظ کنند اما تاکنون اقدام اساسی انجام نداده اند». او گفت: «اروپا باید برای حفظ این توافق بین المللی سرمایه گذاری کند که هنوز شاهد آن  نبوده ایم».

پرزیدنت دونالد ترامپ در ارتباط با مذاکره با حکومت ایران پیشتر گفته بود: آماده است بدون پیش‌شرط با  مقامات حکومت ایران مذاکره کند .

ظریف در پاسخ به پرسش خبرنگاران  که اگر به پنج سال پیش بازگردیم، باز هم برجام را امضا می کردید، گفت: حتماً این کار را می کردیم. هدف اصلی برجام، خارج کرن ایران از اجماع امنیتی و به هم ریختن طرح اسرائیل بود برای اینکه ایران را در اجماع امنیتی قرار دهد. به همین دلیل اسرائیل مهم ترین مخالف برجام بوده است و تندروهای آمریکا هم این سیاست را دنبال کرده اند.

وزیر خارجه حکومت  افزود: عهد شکنی آمریکا محدود به برجام نبوده است و تقریباً هر توافق بین المللی همچون آی ان اف (پیمان منع موشک های میان برد هسته ای)، نفتا و یونسکو که مصوب کنگره هم بوده، خارج شده است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران دیروز(یکشنبه ) گفته بود  «ایران هیچ مذاکره‌ای با مقامات آمریکا در هیچ سطحی ندارد».

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران پیشتر  تاکید کرده بود، در حال حاضر کانال ارتباطی بین دولت ترامپ و تهران وجود ندارد.

ظریف در باره دیدارهای دوجانبه با اعضای کنگره گفته بود: فعلا دیدارهای دوجانبه در چارچوب برنامه ملل متحد طراحی شده است.

وی در ارتباط با نفتکش توقیف شده توسط بریتانیا گفت: همچنان که گفتیم توجیهات انگلیس را ابتدا هم قبول نکردیم اما در این ارتباط وزیر خارجه ابریتانیا  به من قول داد که آزادی نفتکش ایران را تسیهل کند

2 دیدگاه‌

  1. آقای ظریف اصل (( تروریسم اقتصادی)) داخل سران جمهوری اسلامی منجمله حسن روحانی دروغگو وچپاولگر اموال وثروتهای به امانت گذاشته شده مردم در صندوقها وموسسات مالی واعتباری وبرخی بانکها میباشد و نه آمریکا. خود نظام جمهوری اسلامی ایران فقط اسم مقدس اسلام را یدک میکشد ولیکن جیب ملتش را خالی میکند با هزار ویک ترفند شرعی وقانونی وپلشتی کامل. کمی به جامعه خودت نگاه کن و اینقدر رجز نخوان که آمریکا و اسرائییل باعث پس رفت شده است بلکه سیاستهای مغرضانه ونفاق افکنانه خودتان باعث عقب ماندگی ملت وکشور شده است. دروغ میگن دشمن آمریکاست – دشمن همینجاست. آخوند وملاء تروریست اقتصادی ملت بزرگ و ایران است.

  2. فکر میکنم جهانیان از پیشرفتهای ایران تحت رهبری داهیانه آخوندها به اندازه کافی مطلع است. اگر نیست، اینهم فهرستی کوتاه: در داخل: افزایش جمعیت زندانها؛ تقویت جسمی ذوب شدگان ولایت ز طریق توزیع آب میوه طبیعی ساندیس، کمک به پیشرفت مادی و رفاه غیرقابل تصور آخوندهای حکومتی و سران پاسداران جان بر کف ولایت، جلوگیری از اتلاف وقت مردم با سلب آزادی فعالیت سیاسی و اجتماعی و فرهنگی، جلوگیری از ابتلای بانوان به سرماخوردگی با حجاب اجباری، جلوگیری از رفاه طلبی مردم با گسترش محرومیت اقتصادی، جلوگیری از خروج ارز با تبدیل گذرنامه جمهوری اسلامی به گندنامه، ارتقاء سطح رفاه عمومی با دادن پول ملت به پاسدارها برای ساختن بمب اتمی و موشک نقطه زن با انحراف ششصد کیلومتر (هدف مقر داعش در سوریه، اصابت داخل عراق)، رفاه حکومتیان مفتخوار با اجازه دستبرد نامحدود به بیت المال، کنترل جمعیت با اعدام، قتل و خودکشی در زندان، کمک به بازگشت و اسکان مهاجران از طریق حبس ایرانیان دوتابعیتی، تولید کسانی مانند همین وزیر خاجه به منظور درس عبرت برای سایر ملتها که فریب “اسلامگرایان” را نخورند، تحقیق و توسعه در زمینه تولید انواع شعار و فحش و لعن و نفرین به مخالفان و آمریکا و اسرائیل و ضد ولایت فقیه (اکثریت ایرانیان)… در جنبه خارجی: ساخت خانه برای بمبگذاران “استشهادی” (البته وفتی استشهادی ها در آبادان عملیات میکنند میشوند کفار انتحاری)؛ تامین بودجه خورد و خوراک و تفرح و تفنن داخلی و خارجی و مال اندوزی رهبران حماس، جهاد اسلامی، حزب الله لبنان، کمک به بشار اسد برای تسطیح شهرهای آباد، تخلیه آنها از آدم زنده و تبدیل آنها به اراضی قابل کشت، کمک به تنظیم جمعیت سوریه از طریق حذف ده درصد آنها با بمباران شیمیایی و بمب بشکه ای، و … فعلا کافی است

Comments are closed.