ظریف:اگر کسی مخالفت نکند،قرارداد همکاری ایران و روسیه برای ۵ سال دیگر تمدید می‌شود

محمد جواد ظریف که پیشتر گفته بود در این بیست سال تغییراتی در منطقه و جهان رخ داده که ایجاب می کند که در آن بازنگری شود و حالا می گوید: اگر کسی مخالفت نکند،   قرارداد همکاری ایران و روسیه برای ۵ سال دیگر تمدید می‌شود.

محمد جواد ظریف، پیشتر با حضور در مجلس یازدهم گفته بود که سیاست خارجی در اختیار رهبری است و او تصمیم گیرنده اصلی است.

پس از شنیدن سخنان ظریف در مسکو که بیان شد این ارزیابی عنوان گردید که رژیم می خواهد زمینه را برای دخالت هر چه بیشتر چین در امور اقتصادی و تسلیحاتی ایران فراهم سازد و این در حالی که خود ظریف گفته بود که ایران مایل است قرارداد مشابهی با روسیه نیز داشته باشد.

محمد جواد ظریف گفت:  یک قرارداد همکاری میان ایران و روسیه وجود دارد که در زمان ریاست جمهوری خاتمی منعقد شده است، این قرارداد ۱۰ ساله بوده و دو تا پنج سال تمدید شده و هشت ماه دیگر، ۲۰ ساله می‌شود. البته زمانی که رأس موعد مقرر برسد، اگر کسی مخالفت نکند، تمدید می‌شود.

او پیشتر گفته بود:  «با پوتین توافق کردیم این قرارداد بازنگری شود، و حال  بهتر دیدیم یک قرارداد جامع راهبردی درازمدت تدوین شود و قرارداد به‌روز شود و نهایتا امضا و برای تصویب به مجلس ارائه شود.

وزیر خارجه ایران همچنین از گفتگوی تلفنی یک ساعته با پرزیدنت ولادیمیر پوتین داد و افزود: پیام ویژه روحانی را درباره وضعیت برجام و بعضی مسائل دوجانبه را به پوتین رساندم.