ظریف:ایالات متحده  و اروپا به جای ژست، به تعهدات خود عمل کنند

ظریف در واکنش به نامه ۱۴۰ تن از نمایندگان مجلس آمریکا به بلینکن که خواستار برخورد جدی در برابر تهدیدهای ایران شده اند،  گفت: ایالات متحده  و اروپا به جای ژست، به تعهدات خود عمل کنند.

کوتاه مدتی پس از انتشار نامه ۱۴۰تن  از نمایندگان مجلس آمریکا به  آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا که درخواست کردند دولت بایدن، در ضمن تلاش‌ها برای مذاکرات بر سر برجام در برابر همه تهدید‌های رژیم ایران  در منطقه «اقدامی جامع و جدی» اتخاذ کند، جواد ظریف با انتشار پیامی در توییتر گفت: «آمریکا و اتحادیه اروپا به جای ژست گرفتن باید به تعهداتی که هرگز محقق نکرده‌اند، عمل کنند.»

در ادامه این خبرآمده است که هفتاد عضو دموکرات و هفتاد عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه خود از بلینکن خواستار توافقی با ایران شدند که علاوه بر اعمال محدودیت‌ها در مورد برنامه هسته‌ای، برنامه موشک‌های بالیستیک و همچنین رفتارهای تهدیدآمیز جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه را نیز مهار کند.

ظریف، در ادامه نوشته است : برجام توافق جامعی است که توسط تروئیکای اروپایی و سه کشور از جمله آمریکا به همراه ایران منعقد شده اما فقط ایران آن را اجرا کرده است.

وی  تاکید کرد که برجام، برنامه‌ای جامع است و آمریکا و اتحادیه اروپا به جای ژست گرفتن باید به تعهداتی که هرگز محقق نکرده‌اند، عمل کنند.

‏نویسندگان این نامه به بلینکن نوشته اند:  «در حالی که دولت بایدن در حال بررسی مذاکره با ایران است، ما در این نامه دیدگاه مشترک دو حزب را مبنی بر اینکه باید با ایران وارد توافق یا مجموعه توافق‌هایی شویم که ماهیتی جامع داشته و به گستره‌ کامل تهدیدهای ایران علیه منطقه رسیدگی کند».

در ادامه این نامه آمده است : «ما دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و رسیدگی به گستره وسیعی از فعالیت‌های مخرب ایران با هم متحد هستیم.»

پیش از این، ۱۵۰ نماینده دموکرات در یک نامه از یابدن خواسته بودند که آمریکا را به برجام بازگرداند، در حالی که ۱۲۰ نماینده جمهوری‌خواه در نامه‌ای جداگانه از رییس‌جمهوری خواستند ایالات متحده را به توافق هسته‌ای برنگرداند.