ظریف:بایدن تنها یک انتخاب دارد آن هم بازگشت به برجام است

ظریف وزیر خارجه رژیم اسلامی با انتشار پیام توییتری تاکید کرد که از آنجا که ایالات متحده از برجام خارج شده اکنون این آمریکا است که باید بدون هیچ پیش شرطی به توافق هسته ای بازگردد.

این پیام ظریف یک روز پس از آن منتشر می شود که علی خامنه ای گفت:آمریکا باید همه تحریم ها را بدون هیچ پیش شرطی و  در میدان عمل لغو کند و زمانیکه مورد تایید ما قرار گرفت آنگاه به تعهدات اتمی خود در چارچوب برجام بازخواهیم گشت.

علی خامنه ای این تصمیم را قطعی و تصمیم همه ارکان نظام دانسته و گفت همه در داخل نظام از آن پیروی میکنند.

به نظر می رسد پیام توییتری امروز جواد ظریف در راستای تایید و تاکید او بر سخنان روز گذشته خامنه ای می باشد.

ظریف در پیام خود نوشت:آمریکا توافق هسته ای را کنار گذاشت و آن را نقض کرد. بنابراین، این آمریکا است که باید (به توافق) بازگردد و تعهدات خود را اجرا کند.

وی در ادامه نوشت:بایدن یک انتخاب دارد؛ یا باید سیاست شکست خورده ترامپ را متوقف کند یا روی شکست های او چیزی بنا کند. ساختن روی شکست های او (ترامپ) تنها شکست های بیشتر را در پی خواهد داشت.

منظور ظریف از سیاست شکست خورده امریکا سیاست موسوم به فشار حداکثری می باشد که در طول سه سال گذشته دولت ترامپ  آنرا قویا دنبال نمود و توانست تا حد زیادی از نظر اقتصادی رژیم را ضعیف کند.

مقام های رژیم ادعا می کنند که ایالات متحده در پیشبرد اهداف خود در چارچوب سیاست فشار حداکثری شکست خورده است.

از آنجا که دولت بایدن مخالف سیاست فشار حداکثری می باشد به نظر میرسد قصد دارد با در پیش گرفتن سیاست پیشین یعنی سیاست چماق و هویج از سویی فشار تحریم ها را به منظور راضی کردن رژیم به آمدن پای میز مذاکره حفظ کند اما همزمان امتیازهایی هم به آنها بدهد.

با این حال شب گذشته جو بایدن در پاسخ به پرسشی درباره برنامه هسته رژیم و رفع تحریم ها هرگونه لغو تحریم ها را رد و آن را منوط به لغو غنی سازی اورانیوم و بازگشت به تعهدات برجامی رژیم دانست.

همه اینها در حالی است که جو بایدن در داخل و خارج از ایالات متحده در پیوند با احتمال بازگشت به برجام پیشین تحت فشار قرار دارد.

از سویی نمایندگان در مجالس سنا و کنگره ایالات متحده نسبت به این امر هشدار داده اند از سوی دیگر دولت اسراییل نسبت به بازگشت احتمالی ایالات متحده به برجام و در پیش گرفتن سیاست مماشات و سازش با رژیم اسلامی از سوی دولت بایدن هشدار می دهند.

در روزهای گذشته مقام های نظامی و سیاسی- امنیتی اسراییل هشدار دادند که در صورت برگشت به برجام ارتش این کشور به هدف نابودی تاسیسات اتمی و موشکی رژیم ایران وارد عمل خواهد شد.

این پیام های هشدار آمیز واکنش مقام های رژیم را در بر داشت و روز گذشته مچید تخت روانچی نماینده رژیم در سازمان ملل ظی نامه ای به دبیرکل این سازمان نسبت به أن واکنش نشان داد.