ظریف:در موضوع برجام طرف طلبکار ما هستیم.علاقه مندیم آمریکا به برجام بازگردد

محمدجواد ظریف، شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی گفت: ایران در برجام هست و علاقه‌مندیم که آمریکا نیز به آن باز گردد. طرفی که برجام را نقض کرده، از آن خارج شده و به تعهدات عمل نکرده آمریکا و اروپایی‌ها بوده‌اند و به قول خامنه ای آن کسی که در موضوع برجام طلبکار است؛ ما هستیم.

وی همچنین در خصوص مذاکره مجدد گفت: برجام با توجه به عدم موافقت جمهوری اسلامی  در مورد سایر موضوعات نهایی شده و مذاکره مجددی در این ارتباط نخواهیم داشت.

ظریف در ادامه افزود: اروپا به ما بدهکار است و بعضی از خواسته‌ها را در قطعنامه ۱۹۲۹ آوردند. مثل محدودیت‌های موشکی اما بعضی از این مسائل را تبدیل کردند؛ مثلا تحریم را تبدیل به محدودیت تسلیحاتی کردند و ۵ سال تحریم را ادامه دادند. ما ۵ سال محدودیت داشتیم، چون حاضر نشدیم راجع به برخی موضوعات صحبت کنیم و هزینه آن را هم دادیم. اروپایی ها نه تنها قدرتی در شرکت‌های خودشان ندارند بلکه این شرکت‌ها به آمریکا گوش می‌دهند.

وی با اشاره به سخنان خامنه ای گفت: حتما توپ برجام در زمین ما نیست. رهبری و ما گفتیم آمریکا برجام را نقض کرده و ما در چارچوب برجام پس از یک سال تعهدات خود را کاهش دادیم. بایدن باید درباره برجام تصمیم بگیرد. بایدن هنوز تصمیم نگرفته که می خواهد چه کار کند. آنها باید تصمیم بگیرند سیاست ترامپ را ادامه می‌دهند یا سیاست جدید اتخاذ می‌کنند. دولت بایدن هنوز تصمیم نگرفته می‌خواهد چه کار کند و حرف‌های آنها مبهم و بی‌معنا است و هنوز وقت دارند اظهارات خود را اصلاح کنند.

خامنه ای  دو روز پیش گفته بود تا زمانی که آمریکا همه تحریم ها را لغو نکند و مورد راستی آزمایی ما قرار نگیرد ما به تعهدات برجامی باز نخواهیم گشت.

خامنه ای این اظهار نظر خود را تصمیم قطعی رژیم دانسته و گفته بود همه ارکان نظام از آن پیروی می کنند.

ظریف موضوع  مذاکره با عربستان و دیگر کشورهای عربی را بی  ارتباط با فرانسه و غرب دانست و گفت: ما اگر در منطقه بخواهیم با عربستان مذاکره کنیم شما (فرانسه و غرب) جایی ندارید. بند ۸ قطعنامه ۵۹۸ تصریح کرده که ۸ کشور منطقه خلیج فارس و دبیر کل سازمان ملل متحد بنشینند درباره امنیت منطقه صحبت کنند نه با فرانسه و آمریکا نه حتی شورای همکاری. چرخ را از نو اختراع نمی کنند و نباید برای خودشان دست به ابداع بزنند.

ظریف  به عربستان، امارات، بحرین و چهار کشور دیگر توصیه کرد  که این موضوع  در قطعنامه سازمان ملل آمده پیشنهاد می‌کنم بشینیم دور یک میز و مسائل منطقه را خودمان حل کنیم. اگر دوستان قطری و کویتی هم بخواهند میتوانند حضور داشته باشند  . طرح صلح هرمز که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد رئیس جمهور کشورمان ارائه دادند روی میز است. اگر امید دارید که «آقا بالاسر» بیاید، او وجود نخواهد داشت.

این سخنان ظریف در حالی است که روز گذشته وزیر خارجه عربستان سعودی خطاب به جامعه جهانی گفت که در برابر اعمال شرورانه و تروریستی رژیم ایران بایستند.

وزیر خارجه سعودی رژیم ایران را عامل اصلی بی ثباتی در منطقه دانست.

هنوز مقام های رژیم واکنشی نسبت به این سخنان وزیر خارجه عربستان نشان نداده اند.