ظریف: آیا رهبران جدید آمریکا قانونمندند

محمد جواد ظریف در توئیتی در واکنش به پیروزی جو بایدن به زبان انگلیسی نوشت: مردم آمریکا حرفشان را زدند و جهان در حال تماشای این است که آیا رهبران جدید از آزار و اذیت و بی قانونی فاجعه‌آمیز رژیم‌شان دست بر می‌دارد یا خیر و چندجانبه گرایی، همکاری و احترام به قانون را می‌پذیرند. کردار مهم‌ترین چیز است.

او در ادامه نوشته است:  سوابق ایران،  عزت، علاقه و دیپلماسی مسئولانه است.

ظریف در آستانه آغاز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اعلام کرد که پیروزی هر یک از نامزدها برای ایران فرقی ندارد. او از بازگشت آمریکا به برجام استقبال کرد اما هرگونه مذاکره مجدد بر سر مفاد آن را منتفی دانست.

او گفته بود:   ایران نه پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات را ترجیح می‌دهد، نه ابقای رئیس جمهوری کنونی دونالد ترامپ را.

ظریف در گفت‌وگویی که شبکه “سی‌بی‌اس” آمریکا پخش کرد اظهارات شخصیت‌های ارشد کمپین انتخاباتی حزب دموکرات را “امیدوار کننده‌تر” خواند و افزود که همچنان باید “منتظر ماند و دید”.

ستاد انتخاباتی جو بایدن نیز در برخی بیانیه‌ها ابراز تمایل کرده که در صورت ورود او به کاخ سفید برای احیای توافق هسته‌ای تلاش کند و با ایران وارد مذاکره شود.

ظریف تاکید کرد که ایران “تحت هیچ شرایطی” حاضر به مذاکره مجدد بر سر مفاد توافقی نیست که پس از ماه‌ها مذاکره در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما به امضاء رسید. او افزود اگر ایران خواستار مذاکره مجدد بود این کار را چهار سال پیش با دونالد ترامپ انجام می‌داد.

یادآور می شود: ظریف پیشتر در یک گفت و گوی تلویزیونی گفته بود:  من در زمانی که در سازمان ملل بودم اجازه ارتباط با تعدادی از سناتورها به منظور روشنگری درباره ایران را داشته که یکی از آن افراد بایدن بوده است