ظریف ادعا می کند که آمریکا چندین دانشمند ایرانی را از بازگشت به کشور محروم ساخته است

وزیر خارجه حکومت ایران، در یک کارزار تبلیغاتی جدید، ادعا کرد که ایالات متحده چندین دانشمند ایرانی را با اتهامات به گفته وی ساختگی تحریمی، زندانی کرده  و آنها را آزاد نمی‌کند.این در حالی که حکومت ایران شمار زیادی از دوتابعیتی ها و گردشگران خارجی را با عنوان جاسوس امریکا و اسرائیل بازداشت و گروگان گرفته است.

این ادعا در حالی مطرح می شود که حکومت ایران چندین شهروند آمریکایی و شهروندان دو تابعیتی را به ادعای آن که جاسوسی کرده اند، در زندان نگاه داشته و آنان را به دوره های طولانی زندان محکوم کرده است.

ظریف در پیام توییتری خود، از “دانشمندان ایرانی” که ادعا می کند در زندان های ایالات متحده نگهداری می شوند نام نبرده، ولی نوشته است:  ایالات متحده حتی از دادن مرخصی درمانی به افراد بی‌گناهی که در دوره شیوع کرونا در زندان‌هایی دهشتناک زندانی شده‌اند، خودداری می‌کند. ماموران ما را آزاد کنید!

آنچه ظریف، “دانشمندان بیگناه ایرانی” می نامد، افرادی هستند که در خدمت جاسوسی رژیم ایران بوده اند و این در حالی که زندانیان آمریکایی در ایران، به ادعاهای واهی بازداشت و محکوم شده اند

ظریف در توییتر خود عکسی از یک تیتر روزنامه گاردین را منتشر کرده است که در آن نوشته شده است: سیروس عسگری، دانشمند ایرانی علی رغم تبرئه دادگاه در ایالات متحده در بازداشت است. براساس ادعای این نشریه، این دانشمند ایرانی ممکن است به دلیل اینکه در محل بازداشت موقت وی در لوئیزیانا اقدامات کافی برای مقابله با ویروس کرونا صورت نمی‌پذیرد، به این ویروس مبتلا شود.

نگرانی ظاهری ظریف در حالی بیان می شود که در زندان های ایالات متحده حداکثر شرایط بهداشتی برقرار است، ولی زندان ها در حکومت ایران، از ابتدایی ترین امکانات بهداشتی محروم هستند.