ظریف ادعا کرد : درباره منطقه با همسایگانمان مذاکره می کنیم نه با غرب ؟!!

محمد جواد ظریف ، وزیر خارجه در واکنش به سخنان فیصل بن فرحان،  وزیر خارجه سعودی که گفته بود “عربستان باید در هرگونه مذاکره بالقوه بین دولت بعدی آمریکا و ایران ” حضور داشته باشد به زبان عربی در توییتر نوشت:  ما با غرب درباره منطقه مذاکره نمی‌کنیم

ظریف در در ادامه افزود: به نظر می‌رسد برخی کشورهای همسایه از غرب درخواست کرده‌اند که بخشی از روند مذاکره با ایران باشند

.فیصل بن فرحان،  وزیر خارجه سعودی در این باره گفته بود که عربستان باید در هرگونه مذاکره بالقوه بین دولت بعدی آمریکا و ایران در زمینه هسته‌ای مشارکت داشته باشد که نه تنها فعالیتهای هسته‌ای ایران را محدود کند، بلکه در پی آنچه که وی رفع رفتارهای خصمانه ایران در منطقه خواند، باشد.

عبدالله المعلمی،  نماینده سعودی در سازمان ملل متحد گفته بود که  توافق هسته‌ای ایران دیگر مرده است.

معلمی درباره احتمال توافق با ایران در دوره جو بایدن گفت: «دولت بایدن خواهد فهمید که باید با ایران توافق جدیدی امضا کند؛ چرا که توافق فعلی مرده است».

ظریف در ادامه  افزود: ما با غرب درباره منطقه مذاکره نمی‌کنیم. مشکل اصلی، مداخله‌های آنان است.

اما  در عین حال گفت که  ما همیشه آماده مذاکره با همسایگان هستیم و طرح‌هایی چون امنیت منطقه ۱۹۸۶، مجمع گفت وگوی منطقه‌ای ۲۰۱۶ و اقدام صلح هرمز ۲۰۱۹ بیانگر این موضوع است.

پیشتر نیز وزیر خارجه سعودی با حمایت از مذاکره دولت آینده آمریکا با ایران گفته بود : «البته که این مذاکره برنامه موشکی ایران و دیگر برنامه های تسلیحاتی که در اطراف منطقه استفاده می‌شود را نیز شامل شود».

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان هم پیشتر گفته بود :  آلمان «انتظارات واضحی از ایران دارد و این کشور نباید “هیچ سلاح هسته‌ای و برنامه موشک بالستیکی که کل منطقه را تهدید کند” داشته باشد و تهران همچنین باید نقش دیگری در منطقه ایفا کند. »

او  گفته بود: ما به چنین توافقی نیاز داریم، چرا که به ایران اعتماد نداریم.

این در حالی است که در ایران، مجلس با تصویب مصوبه‌ای دولت را موظف کرده است در صورت «عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای ۱+۴ در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع موانع صادرات و فروش نفت ایران دو ماه پس از تصویب این قانون، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند».