ظریف از اروپائیان خواست به صراحت بگویند که تا چه حد عملا می توانند تحریم ها را دور بزنند

ظریف از اروپائیان خواستار پاسخگویی شد که تا چه حد عملا می توانند تحریم ها را دور بزنند
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفت: «وظیفه‌ای که اروپایی ها و بقیه اعضای برجام دارند این است که شرایط روابط اقتصادی ایران عادی سازی شود و اینها باید بگویند تا به حال چقدر این موضوع عادی شده است».
ظریف، امروز (یکشنبه) در جمع خبرنگاران رسانه های همگانی، در باره دیدارهای چندین تن از مقامات خارجی به تهران، به هدف میانجیگری بین ایران و ایالات متحده و یا کاهش تشنج بین دو کشور، گفت: «سفر نخست وزیر ژاپن و وزیر امور خارجه آلمان، فرصتی برای جمهوری اسلامی ایران است تا ضمن تبیین سیاست‌های خود، درباره آیندۀ پیش ‌رو و همچنین پیدا کردن راه حل برای برخورد با سیاست هایی که همه دنیا را هدف قرار داده، تبادل نظر کند».
ظریف در بخش دیگری از سخنان خود، نسبت به خواسته اروپائیان در مورد خودداری از ادامه تولید موشک های بالیستیک در ایران گفت: «اروپایی ها در موقعیتی نیستند که از ایران حتی در حوزه هایی که به برجام ربطی ندارد، انتقاد کنند.»
کشورهای اروپایی، همچنین از رژیم ایران خواسته اند که از فعالیت های تروریستی علیه مخالفان خود در خاک اروپا خودداری ورزد.
ظریف در بخشی از سخنانش، با لحنی گله آمیز گفت: «سیاست های غرب در منطقه ما جز خسارت چیزی نداشته است».
وزیر خارجه ایران در توجیه این دیدگاه خویش، افزوده گفت: «البته برخی کشورها مثل آلمان، فروش تسلیحات به عربستان را که هدف از آن بمباران کردن مردم یمن بوده، متوقف کرده اند، اما درمجموع، کشورهای غربی به رژیم های خودکامه اجازه می دهند که به جنایت دست بزنند».
این گله مندی در حالی عنوان می شود که رژیم ایران، خود عامل اصلی رساندن جنگ افزار به حوثی ها به هدف تسلط بر یمن و ضربه زدن بر عربستان سعودی، و متزلزل ساختن حکومت آل سعود در ریاض می باشد.
سپاهی علی فدوی، در مقام جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران پیشتر گفته بود که «هر چه قدر که بتوانیم به شبه نظامیان حوثی در یمن کمک می کنیم، اما با توجه به محاصره یمن، نمی شود “با دست باز” این کار را کرد».
ظریف خطاب به کشورهای غرب اروپا گفت: «باید دوباره روابط اقتصادی ایران عادی سازی شود در برجام اقدام مهم نیست بلکه نتیجه مهم است ».
وزیر امور خارجه در باره مهلت ۶۰ روزه به اروپا گفت: مهلتی که برای اروپایی ها تعیین شده بحث ضرب الاجل مطرح نیست بلکه بحث برنامه جمهوری اسلامی ایران است. ما برنامه خود را اعلام کردیم و گفتیم در ۶۰ روز اول این اقدام را انجام می‌دهیم و در ۶۰ روز بعدی اقدامات دیگری انجام خواهیم داد و بعد هم برای اقدامات بعدی تصمیم خواهیم گرفت.
ظریف خاطر نشان کرد: اگر اقدام کردند بر اساس وظیفه شان بوده است و ماهم بعد از عملی شدن تعهدشان، اقدامات خود را یا متوقف می‌کنیم یا به تناسب اقدامات آنها تصمیم گیری خواهیم کرد.

یک دیدگاه

Comments are closed.