ظریف از بازداشت عامل شلیک موشک به سوی هواپیما خبر می دهد، ولی پنهانکاری رژیم همچنان ادامه دارد

ظریف در حالی خبر بازداشت را به طور مبهم و کوتاه اعلام می کند که رژیم همچنان به تلاش خود برای پنهانکاری ادامه می دهد و حاضر نیست جعبه سیاه هواپیمایی را که متعلق به اوکراین است به آن کشور تحویل دهد

محمد جواد ظریف ادعا کرد که عامل شلیک به هواپیمای اوکراینی که موجب کشته شدن ۱۷۶ تن شد  در زندان است. احتمال می رود که هدف از انتشار این خبر، که نام فرد زندانی اعلام نشده، نوعی تلاش برای آرام کردن مردم ایران و کشورهای اوکراین، کانادا، افغانستان و ممالک دیگری است که شهروندان آن ها در جریان این تعرض جان باختند.

ظریف در حالی خبر بازداشت را به طور مبهم و کوتاه اعلام می کند که رژیم همچنان به تلاش خود برای پنهانکاری ادامه می دهد و حاضر نیست جعبه سیاه هواپیمایی را که متعلق به اوکراین است به آن کشور تحویل دهد.

محمد جواد ظریف در مصاحبه باهفته نامه  اشپیگل درباره برجام، گفت : اروپایی‌ها هیچ مبنای قانونی برای فعال کردن “مکانیسم ماشه” در مناقشه هسته‌ای با ایران ندارند و فعال کردن مکانیسم ماشه می‌تواند به بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران منجر شود.

ظریف در ادامه گفت : با این اقدام اروپایی‌ها نه تنها ایران بلکه روسیه و چین هم مخالفند.

وی افزود : رئیس جمهوری ایران نیز پیشتر  اعلام کرده است که در صورت بازگشت دوباره تحریم‌های سازمان ملل، ایران اقدامات مختلفی از جمله خروج احتمالی از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را انجام خواهد داد.

ظریف در ارتباط با اعتراضات ایرانیان پس از شلیک هواپیماهای مسافربری اوکراین توسط سپاه پاسداران گفت : من  اعتراضات مردم را درک می کنم و در باره اقدام نیروهای امنیتی برای مقابله با اعتراضات آبان ماه، نیز که باعث کشته شدن صدها نفر از معترضین شده  افزود: این موارد می‌تواند عواقب قانونی داشته باشد و “تحقیقات هنوز ادامه دارد”.

ظریف در ارتباط با شمار کشته‌شدگان در اعتراضات آبان‌ماه و همچنین تعداد معترضانی که در حبس به سر می برند سخنی نگفته است.

سازمان عفو بین الملل در این رابطه پیشتر اعلام کرده بود که بیش از ۳۰۰ نفر از معترضان به دلیل شلیک از فاصله‌ای نزدیک به جمجمه، سر و قلب کشته شدند.

وزیر خارجه ایران در رابطه با تشدید تنش ایران با آمریکا گفت:  اقدام آمریکا در کشتن قاسم سلیمانی بر مبنای اطلاعات غلط انجام گرفته و آمریکایی‌ها بر این باور بوده‌اند که کشته شدن قاسم سلیمانی می‌تواند موقعیت آنها را در منطقه بهتر کند. اما آنچه که اتفاق افتاده خلاف آن بوده است.

ظریف در ادامه گفته است: «ترور سلیمانی نشانه آغاز پایان حضور ایالات متحده در عراق و احتمالاً دیگر نقاط منطقه است».

ظریف در پاسخ به سووال اشپیگل که  پرسیده در اوج تنش‌ها شما با سوئیس به عنوان حامی آمریکا در ایران تماس گرفتید دلیلش چه بود؟ بدون اشاره دقیق به محتوای پیام‌های رد و بدل شده گفته است که این ارتباط از طرف آمریکایی‌ها بوده و آمریکا در پیامی تحریک‌آمیز توهین‌ و تهدید کرده و ایران هم پاسخی بسیار منطقی داده است.

اشپیگل در ادامه از ظریف پرسیده است که چرا دولت روحانی پس از سه روز به مردم حقیقت را گفته است؟

ظریف در پاسخ گفت که کشور در وضعیت بسیار دشواری قرار گرفته بود. ۳۲ سال پیش آمریکا هواپیمای مسافربری ایران را سرنگون کرد و آنها تابحال به طور رسمی از ما عذرخواهی نکرده‌اند. افسر آمریکایی که مسئول شلیک به هواپیمای ایران بوده حتی مدال افتخار هم گرفت. اما مامور ایرانی که به هواپیمای اوکراینی شلیک کرد اکنون در زندان به سر می‌برد.