ظریف: از برجام تخطی نکرده ایم، ولی اگر راه بیائید، رفتارمان را درست می کنیم

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه حکومت ایران در توییتی، اتهام جهانی را در مورد آن که رژیم ایران توافق هسته ای برجام را نقض کرده است نادرست خواند و ادعا کرد که در مقابل اقدامات دولت های غربی، رژیم ایران نیز حق دارد در چارچوب منافع خود به اقدامات لازم دست بزند..

آژانس بین المللی انرژی اتمی دیروز (دوشنبه) تائید کرد که میزان ذخیره اورانیوم غنی شده ایران از سقف تعیین شده در برجام فراتر رفته است، که این امر نقض تعهدات از جانب رژیم ایران محسوب می شود.

ظریف اقدامات ایران در راستای زیرپا گذاشتن بخشی از تعهدات هسته‌ای‌اش مطابق با بند ۳۶ توافق برجام دانسته است. ولی این استدلال را کشورهای غربی رد می کنند و به رژیم ایران در این زمینه هشدار داده اند.

وزیر خارجه حکومت ایران، در استدلال خود در این زمینه نوشت: «بر اساس بند ۳۶ برجام، اگر یکی از طرفین توافق هسته‌ای معتقد باشد که کشورهای دیگر به تعهدات خود عمل نکرده‌اند، آنگاه می‌تواند به اقدام مشابه دست بزند».

ظریف گفت: ایران به قدرت‌های اروپایی و چین و روسیه چند هفته فرصت داده و پس از ۶۰ روز هشدار خود را عملی ساخته است .

ظریف افزود:  اگر قدرت‌های اروپایی به تعهدات خود عمل کنند،‌ ایران اقدامات معکوس را انجام می‌دهد. مفهوم این سخنان آن است که رژیم ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام باز می گردد.

عباس عراقچی پیشتر گفته بود که مهم‌ترین درخواست ایران این است که کشورهایی اروپایی از این کشور نفت بخرند و پول ناشی از فروش نفت ایران، محل تامین منابع کانال مالی اتحادیه اروپا موسوم به اینستکس باشد.

بر اساس توافق اتمی ۴ سال پیش بین حکومت ایران و “گروه پنج به علاوه یک” ، اعلام شد که میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده در ایران نباید از سقف ۳۰۰ کیلوگرم بیشتر شود و عبور از این سقف، می‌تواند به معنای نقض برجام باشد.

مجید تخت روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد نیز روز گذشته در خصوص افزایش ذخایر اورانیوم ایران و نقض برجام، گفت که برجام به ایران این اجازه را می‌دهد که برخی از تعهدات خود را متوقف کند.

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه  حکومت از کشورهای اروپایی خواسته است که « گام‌های عملی تر، ملموس‌تر و کامل‌تر» بردارند وگرنه ایران به کاهش تعهدات خود ادامه می‌دهد.

وی افزود: وضعیت فعلی کانال مالی اتحادیه اروپا خواسته جمهوری اسلامی نیست و «هفت، هشت، ۱۰ روز وقت است» تا اروپایی‌ها کاری کنند در غیر این صورت، ایران، گام دوم را برخواهد داشت.

آژانس بین المللی انرژی اتمی دیروز ( دوشنبه) اعلام کرده بود که  میزان ذخیره اورانیوم غنی شده ایران از سقف تعیین شده در توافق هسته‌ای موسم به برجام عبور کرده است.

پیش از این، کشورهای فرانسه، بریتانیا و آلمان در خصوص تهدید ایران به نقض تعهدات در چارچوب برجام، به تهران هشدار دیپلماتیک رسمی داده‌اند.

یک دیدگاه

Comments are closed.