ظریف از برنامه های بدنام کننده تلویزیون دولتی گله کرد و از دوگانگی در داخل حکومت سخن گفت

محمد جواد ظریف، در همان حال که به عنوان دیپلمات ارشد حکومت، در جبهه بین المللی برای بیرون آوردن رژیم ایران به تلاش گسترده ادامه می دهد، در گفت و گو با روزنامه ایران  از دوگانگی های داخل حکومت ایران گله کرد و گفت : من از دوگانه‌سازی در کشور ابا دارم و برای اینکه این دوگانه‌سازی هم شکل نگیرد تاکنون تحمل کردم از این به بعد هم تحمل می‌کنم، اما به شما می‌گویم که دوستان یقیناً اشتباه می‌کنند.

وی افزود: چرا دوستان ما می‌خواهند افتخارات کشور را به سرشکستگی تبدیل کنند،: اگر دیپلماسی و تلاش‌های شبانه روزی همکاران من نبود حتماً کشتی ایرانی آزاد نمی‌شد کما اینکه اگر مقاومت مردم ایران هم نبود دیپلماسی هیچ پشتوانه‌ای نداشت.

ظریف گفت : برنامه‌های صداوسیما تخریب سیاست خارجی است و در زمینه فعالیت هایی که تاکنون  برای کشور داشته ام بازخورد صدا و سیما مخرب و جالب ندیده ام .

ظریف گفت : من با قاسم سلیمانی مشکلی ندارم و نداشته ام وهمیشه  هفته‌ای یک بار یکدیگر را ملاقات می کردیم تا تصمیم گیری های سیاست خارجی با ایشان هم سو باشد اما در بحث دیدار بشار اسد در ایران برایم غیر منتظره بود که اگر ایشان یک مقام خارجی هستند و به ایران امده اند پس نقش وزارت خارجه چیست ؟.

وی اظهار داشت : این دیدار دوگانگی در سیاست خارجی را برای من نمایان می‌ساخت من معتقد نیستم که کشور باید دو جلوه سیاست خارجی داشته باشد… این دوگانگی به من اجازه نمی‌داد مسئولیتم را انجام دهم. همین الان می‌بینید که با وجود همه تلاش‌هایی که انجام می‌شود، امریکایی‌ها از روزی که من را تحریم کردند تلاش می‌کنند بگویند افراد دیگری در ایران هستند که برای مذاکره کردن خیلی شایسته‌تر از ظریف هستند… من نمی‌خواهم این دوگانگی جا بیفتد.

وی افزود: «ما در جریان بسیاری از امور داخلی قرار نداریم البته بنده توقع ندارم که  در هر اقدام نظامی از من اجاز ه گرفته شود اما لازم است به محض وقوع هر رویدادی وزارت خارجه در جریان قرار بگیرد.و هماهنگی شود مانند ماجرای سرنگونی پهپاد آمریکایی که من اطلاعی نداشتم اینگونه وقایع به دلیل برخی ناهماهنگی ها که دیر از برخی امور خبردار می‌شویم برای ما خوشایند و جالب نیست که متأسفانه دود آن به چشم کل کشورمی رود».

وی در باره استعفایش  گفت: من از روی خشم تصمیم نگرفتم بر اساس مشاهداتم تصمیم گرفتم .

ظریف افزود:برخی گفتند که من مامور هستم تا خط امریکایی ها را پیاده کنم  اگرقرار بود من این کار رابکنم ، چرا امریکا من را تحریم کرده است؟ چرا امروزهمه آقایان و همه کسانی که قبل از من مذاکره کردند، هیچ کدام تحریم نشدند و فقط من تحریم شدم؟ یکی می‌گفت ما انقلاب کردیم، مردم شهید شدند. حالا ظاهراً این طور است که آقایان انقلاب می‌کنند، ما تحریم می‌شویم.