ظریف از ساقط کردن پهپاد آمریکایی دفاع کرد و گفت:به سازمان ملل شکایت می بریم

ظریف از ساقط کردن پهپاد آمریکایی دفاع کرد و گفت:به سازمان ملل شکایت می بریم

ظریف وزیر خارجه رژیم شامگاه پنجشنبه در واکنش به حمله به پهپاد آمریکایی در توئیتی نوشت: یک پهپاد آمریکایی ساعت ۱۴ دقیقه بامداد در وضعیت پنهانکاری از امارات متحده عربی به پرواز درآمد و حریم هوایی ایران را نقض کرد.

ظریف در ادامه نوشت: این پهپاد ساعت چهار و پنج دقیقه بامداد در مختصات (۲۵.۵۹.۴۳ شمالی) و (۵۷.۰۲.۲۵ شرقی) در نزدیک کوه مبارک هدف قرار گرفت.

وزیر خارجه رژیم افزود: ما قسمت‌هایی از پهپاد نظامی آمریکا را در آب‌هایی سرزمینی خود، جایی که این پهپاد ساقط شد، از آب خارج کردیم.

ظریف در توئیت خود دو عکس مرتبط با  پهپاد آمریکایی به حریم سرزمینی ایران را نیز منتشر کرد.

سپاه پاسداران بامداد امروز (پنجشنبه) اعلام کرده بود که پهپاد اطلاعاتی آمریکا را سرنگون کرده است. ارتش آمریکا نخست این خبر را نادرست خواند ولی کوتاه مدتی پس از انجام بررسی های لازم آن را مورد تائید قرار داد. ولی در حالی که رژیم ایران ادعا می کند که این پهپاد در حریم هوایی آن کشور هدف قرار گرفته و سرنگون شده است، ارتش آمریکا می گوید که سپاه پاسداران، برخلاف همه موازین بین المللی، این پرنده نظامی را در فضای خارج از ایران هدف قرار داده است.

این پهپاد بزرگ از نوع MQ-4C بود که یکی از پیشرفته ترین پرنده های اطلاعاتی ارتش آمریکا محسوب می شود و دسترسی سپاه پاسداران به قطعات آن، ارزش اطلاعاتی و فنی زیادی دارد.

پرندۀ متلاشی شده، نوع دریایی پهپاد بسیار پیشرفته ای است که RQ-4  نام دارد و یک فروند آن را حکومت ایران چند سال پیش هدف قرار داده و فرود آورده بود و با استفاده از مهندسی معکوس، ادعا کرد که توانسته کپی آن را تولید کند.

در حالیکه در هفته های گذشته رژیم اسلامی با حمله به نفتکش ها در بندر فجیره و همچنین دریای عمان و اکنون ساقط کردن پهپاد آمریکایی پیاپی در حال تنش ایجاد کردن و جنگ افروزی می باشد جواد ظریف در توییتر خود نوشت: ما به دنبال جنگ نیستیم ولی غیورانه از آسمان، زمین و آب‌های خود دفاع خواهیم کرد.

ظریف خبر داد که رژیم اسلامی علاوه بر اینکه پهپاد آمریکایی را ساقط کرده قصد دارد شکایت به سازمان ملل برد.

وی نوشت:ما این تجاوزگری جدید را به ملل متحد خواهیم برد و نشان خواهیم داد که ایالات متحده درباره آب‌های بین‌المللی دروغ می‌گوید.

بر خلاف ادعای ظریف مقام های نظامی ایالات متحده می گویند پهپاد در خارج از حریم هوایی ایران در پرواز بوده و به گفته کارشناسان نظامی در اسرائیل این حادثه، به ویژه اگر طبق ادعای آمریکائیان، در حریم خارج از ایران رخ داده باشد، ممکن است تب جنگی را به طور ناگهانی بالا برد و درگیری های بیشتری را به دنبال آورد که منطقه را به بروز جنگ نزدیک تر خواهد کرد.

به احتمال زیاد، این پهپاد بر فراز آب های تنگه هرمز هدف قرار گرفته که تعیین خط دقیق حریم هوایی ایران و فضای بین المللی بسیار دشوار است.

پرزیدنت ترامپ در اولین واکنش خود پس از این حادثه در توییتر خود نوشت که ایران خطای بزرگی مرتکب شد.

ساعاتی بعد در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با اینکه آیا به ایران حمله و یا پاسخ نظامی داده خواهد شد گفت:ی آیا ما به آن ها حمله کنیم، یا نکنیم، بزودی پاسخ آن را خواهید دانست.

 

یک دیدگاه

  1. یک ولایت مطلقه فقیه مسالمت آمیز و یک نبرد جنگی زمینی، دریائی، زیر دریائی، هوائی و روحانی چگونه به واقعیت مبدل شده است؟ ولی فقیه پاسخ خواهد داد؟

Comments are closed.