ظریف از لزوم پیوستن ایران به معاهده بین المللی ضد پولشویی و ضد کمک به تروریسم دفاع کرد و به مجلس احضار شد

یکی از مواردی که موجب شده رئیس کمیسیون امور امنیت در مجلس او را برای ادای توضیحات فرا خواند، گفته های وزیر خارجه در مورد ابعاد پولشویی در حکومت اسلامی و لزوم پیوستن ایران به معاهده بین المللی مبارزه با پولشویی می باشد که اکثر کشورهای جهان به آن پیوسته اند، ولی مقامات رژیم ایران از آن روی می گردانند، زیرا پیوستن به آن به مفهوم پایان گرفتن دزدی ها و غارت بیت المال، و همچنین قطع کمک های مالی رژیم ایران به گروه های تروریستی می شود.

ظریف در  پاسخ به توضیح خواهی قاطعانه آخوند ذوالنور پیرامون وجود پولشویی در ایران گفت: من در آنجا ضمن مبرا دانستن نظام و دولت جمهوری اسلامی از اتهام پولشویی تاکید کردم منابعی در ایران پولشویی انجام می‌دهند اما این به خاطر تحریم های آمریکاست. زمانی که از بانک کونلون ۶ درصد برای یک ترنز اکشن کمیسیون در نظر گرفته است اما با ۱۵ تا ۲۰ درصد این ترنز اکشن برای ایران هزینه بر میدارد ۱۴ درصد اختلاف کجا می‌رود آمریکایی‌ها باید بدانند که با تحریم خود باعث شدند چنین پولشویی‌هایی در ایران تقویت شود.

ظریف افزود: چرا جنایت آمریکا را در تقویت پولشویی به پای ظریف می‌نویسید این واقعیت است که چنین مراوداتی که به دلیل تحریم ناچار به انجام آن هستیم پولشویی است اما دامن نظام از این مساله پاک است و این پولشویی‌ها گردن آمریکاست.

وزیر خارجه  حکومت ایران گفت: من با صحبت های آخوند ذوالنوری در مورد برجام موافق نیستم. در برجام ما بردیم اروپا نبرد.

محمد جواد ظریف در ادامه در پاسخ به  سوال جواد ساداتی نژاد نماینده مجلس که پرسیده بود اقدامات وزارت خارجه در موضع گیری خصمانه مقامات آمریکایی و اروپایی در حمایت از آشوبگران دی ماه ۱۳۹۶ چه بوده است، گفت: وزارت امور خارجه اقدامات متعددی در برابر دخالت های آمریکا در سال ۹۶ انجام داد که مهمترین آن خنثی کردن طراحی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل بود. آمریکا به عنوان عضو دائم شورای امنیت ملل متحد تصمیم گرفت با سوء استفاده از مکانیزم‌های شورای امنیت موضوع اغتشاشات و ناآرامی‌های سال ۱۳۹۶ را به شورای امنیت ببرد.

وی افزود: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران آنچنان موفق بود که جلسه ای که آمریکا به عنوان یک عضو دائم شورا برای محاکمه ایران تشکیل داده بود تبدیل به جلسه محاکمه خود آنها شد. این کارها راحت بدست نمی آید و نیاز به تلاش، طراحی، برنامه ریزی، گفت و گو و نیاز به حضور قوی بین المللی دارد.

وی گفت: در مجامع بین المللی از سیاست جمهوری اسلامی دفاع کردیم. در تهران سفرا را خواستیم و به آنها مداخلات آمریکا را توضیح دادیم. بنده با حضور در رسانه های جمعی مداخلات آمریکا را توضیح دادم، ضمن این که همه ما حق مردم را بر اعتراض و تظاهرات مسالمت آمیز به رسمیت م‌ شناسیم اما مداخله خارجی ها را نمی پذیریم همچنان که مداخله سفیر انگلیس در تظاهرات را با شدیدترین نحو محکوم کردیم.

ظریف افزود: اگر آنها کند ذهن باشند و از این اقدامات به این راحتی درس نگیرند، زیاد هم گناه ما نیست وگرنه ما معلم های بدی نیستیم اما طرف مقابل بیش از حد کند ذهن است.