ظریف اعتراف می کند که ایران، حتی اگر بتواند به هند نفت بفروشد، نمی تواند در ازای آن دلار دریافت کند

ظریف اعتراف می کند که ایران، حتی اگر بتواند به هند نفت بفروشد، نمی تواند در ازای آن دلار دریافت کند

وزیر خارجه حکومت اسلامی ایران، در جریان دیدارش از هند، تائید کرد که رژیم نمی تواند در ازای فروش نفت به هند، پول نقد دریافت کند، بلکه ناچار است در برابر آن به خرید کالاهای ساخت هند دست بزند. آگاهان می گویند که این شیوه پایاپای دشواری های بیشتری برای اقتصاد ایران به وجود می آورد. زیرا ایران به کالاهای هندی نیاز چندانی ندارد، بلکه به دلار نیازمند است تا بتواند نیازهای واقعی را از کشورهای دیگر تامین کند.

ظریف در ابتدای ورودش به دهلی نو به اظهارات تشریفاتی پرداخت و از جمله گفت: ایران و هند هماره در زمینه‌های مختلف  از جمله فعالیت های اقتصادی با یکدیگر ارتباط دارند و در شرایط کنونی و بحرانی کشور برای کمک به مردم، ما هم نیازمند این ارتباط هستیم.

علیرغم این سخنان دوستانه، هند بر اساس منافع خود عمل می کند و برای آن که مورد تنبیه ایالات متحده قرار نگیرد، حاضر به انجام معاملات دلاری با رژیم ایران نمی باشد.

همچنی در گزارش های پیشین آمده بود که معلوم نیست کدامیک از پالایشگاه های هندی حاضر به خرید نفت از ایران، به مفهوم زیرپا گذاشتن تحریم های آمریکایی می باشد و وزیر خارجه ایران برای بررسی همین موضوع به دهلی نو رفته است.

وزیر امور خارجه  ایران افزود : سیستم مالی ویژه‌ای بین ایران و هند طراحی شده است که از آن برای انجام فعالیت‌های اقتصادی استفاده می‌شده و می‌شود، هند یکی از بزرگترین مشتریان نفت خام ایران نیز هست.

ظریف در این رابطه گفت: تلاش داریم که با توجه به شرایط کنونی کشور، مسیری را برای کمک به وضعیت اقتصادی ایران، به صورت روابط دوجانبه و چند جانبه ی با کشورهای ترکمنستان و هند داشته باشیم .

دولت ترکمنستان نیز در گذشته یکی از خریداران نفت و گاز ایران بوده، ولی اکنون معلوم نیست که بدنبال تحریم های آمریکایی، تا چه حد می تواند به این گونه معاملات ادامه دهد و پول آن را به صورت دلار به ایران بپردازد.

2 دیدگاه‌

  1. اشکالی نداره خوب دلار نگیرید که شماها خیلی از دلار ناب آمریکایی بدتان میاد و در معاملات تجاری آنرا تحریم کرده اید. بجایش که خیلی دوستش دارید آدامس صعم دار – بادکنک- سریش- گوش پاک کن- خودکار- مداد- مهر نماز- تسبیح- جانمازی- قبله نما- بادبادک کاغذی را تحویل بگیرید خوب اینهم نیازهای بسیار واقعی مردم ایران در این برهه حساس تامین شد.

  2. ضخیم به اندازه یک کشتی شکر میل کند و برود تو چاه جمکران و دگه بیرون نیاد و از این طرح های ابلهانه ندهد. درود بر اسراییل، جاوید مردم ایران و مردم و‌دولت اسراییل.

Comments are closed.