ظریف اعتراف کرد : صفر در صد،  سیاست خارجی دست من بود 

محمد جواد ظریف،وزیر خارجه ایران در گفت و گو با  روزنامه اعتماد گفت:  در تعیین سیاست خارجی «صفر» درصد نقش دارد.

او در ادامه ادعا کرد البته این وضعیت “در تمام کشورها” همین‌طور است و وزرای خارجه مجری سیاست خارجی‌اند نه تعیین‌کننده آن.

او در حالی این سخنان را بیان می کند که در حکومت ایران، سیاست ها از بالا و از سوی رهبری به همه مسئولان و وزرای دولت  دیکته می شود و اینها همگی نقش ماله کش را دارند. محمد جواد ظریف نیز چون مسلط به زبان انگلیسی بوده و در آمریکا تحصیل کرده و ارتباطات گسترده ای هم دارد اکنون به عنوان یک  ماله کش علی خامنه ای در سیاست خارجی ایران به عنوان وزیر خارجه با نظارت کامل رهبری ایفای نقش می کند.

ظریف در ادامه با اشاره به «مذاکره جامع» با آمریکا گفت: باید تصویر نهایی روابط با آمریکا را مشخص کنیم. یعنی  برای حل اختلافات  با آمریکا می توان «مذاکره جامعی درباره ایران ،نفت، امنیت خلیج فارس و صلح در افغانستان و منطقه  داشت.

او افزود:  بخش اعظم هزینه‌هایی که ایران در سیاست خارجی می‌پردازد و مردم نسبت به آن انتقاد دارند، مربوط به تنش با آمریکا است.

ظریف  در ادامه تاکید کرد که  خواستار کاهش تنش ایران و آمریکا است .اما  در عین حال گفت که نقش او در برجام، همکاری ایران با روسیه و چین و آمریکای لاتین زیاد بوده اما در تدوین سیاست‌های ایران در منطقه نقش کمتری داشته است.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه اعلام کرد که باید «هزینه‌های سیاست خارجی کم شود».

ظریف گفت: «ما نیاز داریم که تصویر جدی از کلیاتی در آینده با آمریکا داشته باشیم و پس از آن در موضوعاتی که تصمیم گرفتیم و نه درباره همه موضوعات، مذاکره کنیم».

او در این مصاحبه بر سخنان پیشین خود مبنی بر اینکه «ما خودمان انتخاب کردیم که جور دیگری زندگی کنیم» تاکید کرد.

ظریف در ادامه  با اشاره به مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی گفت که مردم ایران نمی‌پذیرند مانند عربستان سعودی زندگی کنند و اگر مردم آمادگی داشتند مانند امارات متحده عربی زندگی کنند “آن جمعیت” در این مراسم بیرون نمی‌آمدند.

ظریف در پاسخ به این سوال که چرا عربستان سعودی را مثال می‌زند، گفت: «به خاطر اینکه ما در منطقه‌ای هستیم که با منطقه مالزی خیلی فرق داریم».

برخی از کاربران نوشته اند که ظریف با این مصاحبه زمینه انتخابات ۱۴۰۰ را فراهم می کند.

پیشتر نیز علی‌محمد نمازی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران ایران عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران ایران گفته بود  که ظریف، محسن هاشمی و در صورت ابراز تمایل اسحاق جهانگیری گزینه‌های این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری آینده خواهند بود.