ظریف با سخنان جدید خود می کوشد شکاف بین اروپا با ایالات متحده را در مورد ایران، گسترده تر سازد

ظریف افزود: «پیشنهادهایی مطرح است، چه از طرف فرانسه و چه از طرف ایران، و ما این پیشنهادها را بررسی خواهیم کرد»

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه حکومت ایران، در سخنرانی خود در موسسه امور بین‌الملل نروژ در شهر اسلو از جمله گفت:  رژیم ایران به پیشنهاد فرانسه به منظور حفظ توافق هسته‌ای آمادگی دارد . واگر اروپائیان تعهدات خود را به طور کامل انجام دهند، حتی بدون بازگشت ایالات متحده به برجام و لغو تحریم ها، رژیم ایران حاضر است نقض تعهدات خود در چارچوب برجام متوقف سازد  و فورا به وضع پیشین بازگردد.

ظریف افزود: «پیشنهادهایی مطرح است، چه از طرف فرانسه و چه از طرف ایران، و ما این پیشنهادها را بررسی خواهیم کرد» .

حکومت ایران اکنون مدتی است به شیوه های مختلف می کوشد به اروپائیان فشار آورد که تحریم های آمریکایی را کاملا دور برنند. ولی این تلاش همچنان به نتیجه مورد انتظار نرسیده است.

آگاهان می گویند که ظریف با این اظهارات، از جمله می خواهد  شکاف کنونی بین اروپا و ایالات متحده را در مورد سیاسیتی که باید در برابر رژیم ایران اِعمال شود، عمیق تر کند.

امانوئل مکرون، رییس‌ جمهوری فرانسه، نیز در گفت و گو با خبرنگاران گفت:  به منظور “کاهش تنش‌های موجود”، پیشنهادهایی به طرف ایرانی ارائه خواهد شد.

فرانسه پیشتر خواستار اضافه شدن متممی به توافق هسته‌ای ایران، درباره برنامه موشکی تهران و نقش این کشور در خاورمیانه شده بود. اما حکومت ایران تاکنون این درخواست فرانسه را نپذیرفته است.

مکرون افزود:  در ازای پایبندی کامل جمهوری اسلامی به برجام، می‌توان تحریم‌ها علیه این کشور را کاهش داد یا “مکانیسمی را برای جبران خسارت که موجب بهتر زندگی کردن مردم ایران شود”در نظر گرفت.

در حالیکه حکومت ایران بعد از  خروج آمریکا از برجام تصمیم به نقض  تعهدات خود در چارچوب این توافق گرفت ودر دو مرحله ذخیره اورانیوم غنی‌شده و سطح غنی‌سازی را افزایش داد  و اعلام کرد در گام سوم نقض برجامی را باز هم کاهش خواهد داد.اما اگر این اقدام‌ها برگشت‌پذیرند و در صورت برآورده شدن خواسته‌های ایران از برجام، تهران کاملا به آن پایبند خواهد شد.

ظریف گفت: «بی‌صبرانه منتظر گفت‌وگوی جدی با رییس جمهوری مکرون درباره امکانات پیشرفت هستم».

پرزیدنت  ترامپ، پیشتر به صراحت به مکرون گفته بود  که هیچ کسی نمی‌تواند به نمایندگی از آمریکا با طرف ایرانی مذاکره داشته باشد.

ظریف گفت: «واضح است که انگیزه آمریکا برای داشتن حضور دریایی در خلیج فارس مقابله با ایران است و شما نباید انتظار داشته باشید که وقتی کسی به آب‌های ما نزدیک می‌شود و ما را تهدید می‌کند، ساکت بمانیم».

وزیر خارجه حکومت ایران در تناقض کامل سخنان پیشین خود که گفته بود در قبال سیاست‌های غیرقابل‌پیش‌بینی پرزیدنت ترامپ ممکن است رفتار غیرقابل‌پیش‌بینی از خود بروز دهد. اظهار داشت:   «من می‌توانم به شما بگویم که ما جنگ را آغاز نخواهیم کرد… اما در “صورت جنگ” از خودمان دفاع می‌کنیم.»

وزیر خارجه حکومت  ایران توضیحی درباره واکنش‌های احتمالی تهران نداد.