ظریف با واژه های توهین آمیز، آمریکا را تحقیر کرد و نماینده ایران در سازمان ملل، مکانیسم ماشه را شکست خورده نامید

واکنش های محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به راه اندازی مکانیسم ماشه توسط ایالات متحده نیز قالبی و همانند دفعات پیش بود. ظریف در این واکنش، مانند همیشه به واژه های توهین آمیز روی آورد و تصمیم ایالات متحده را “مضحکه” نامید و از دولت آمریکا خواستار شده از ادامه این گونه رفتارها دست بردارد.

همچنین، سخنگوی هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل گفت: «اقدامات آمریکا، آن کشور را در صحنه بین المللی منزوی تر خواهد کرد». یادآور می شود که حسن روحانی نیز امروز گفت که آمریکا در راه اندازی مکانیسم ماشه با شکست روبرو شده و در واقع در ظرف یک مدت کوتاه متحمل سه شکست در صحنه بین المللی شده است.

محمد جواد ظریف در واکنش توهین آمیز خود گفت: مردم آمریکا باید برای آن که دولت ترامپ بیش از این مضحکه مردم جهان نشود، او را به تغییر این رفتار وا دارند».

وزیر خارجه حکومت ایران که به قواعد دیپلماسی و موازین ادب و احترام در روابط بین دولت ها بی اعتنا می باشد، در گذشته نزدیک نیز بارها سیاستمداران آمریکایی و سران اسرائیل را “چوپان دروغگو: نامیده و به به کار بردن این واژه، بی اعتنای خود به مقررات بین المللی را نشان داده است.

ظریف، وزیر خارجه ایالات متحده، مایک پمپئو را فردی خواند که مرتب دروغ می گوید و دزدی می کند و به فریب متوسل می شود و مرتبا از مردم آمریکا معذرت می خواهد. او گفت: پمپئو کل ملتهم های جهان را که حاضر به پذیرفتن راه او نیستند، تهدید می کند.

همچنین، علیرضا میریوسفی، سخنگوی رژیم ایران در سازمان ملل گفت: «سیاست آمریکا در راستای وارد آوردن فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی ایران با شکست کامل روبرو شده است و آن چه که می گویند جنبه تبلیغاتی دارد و فاقد ارزش عملی می باشد».

این سخنگو توضیح نداد که اگر اقدامات آمریکا این چنین بی اثر و بی اهمیت است، پس چرا حسن روحانی از “قلدرمآبی” آمریکا سخن می گوید و ادعا می کند که این رفتار، به گفته او “با پاسخ قاطع” روبرو خواهد شد.

فردی به نام محمد جمشیدی در مقام استاد رشته حقوق دانشگاه تهران، به حکومت هشدار داد که مبادا تصور کند که آمریکا تنها مانده و کشورهای اروپایی از آن پیروی نخواهند کرد. او توصیه کرد که رژیم ایران پیوستن به پروتکل الحاقی انرژی اتمی را باطل کند تا بازرسان سازمان اجازه نداشته باشند از هر نقطه ایران بازرسی کنند.