ظریف برای دومین بار در یک ماه به مسکو رفته تا حمایت بیشتری را از آن کشور خواستار شود

سفر محمد جواد ظریف به مسکو و گفتگوهای وی با همتای روسی، تلاش دیگری از جانب حکومت اسلامی ایران برای افزایش هماهنگی و همکاری با دولت روسیه می باشد.

به گفتۀ منابع خبری، در دیداری که امروز (سه شنبه) بین وزیر خارجه ایران و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه انجام می گیرد، میزان حمایت روسیه از رژیم ایران در رابطه با سرنوشت برجام و ادامه تحریم تسلیحاتی می باشد.

دولت مسکو در یک سال اخیر گاهی مواضعی در راستای منافع ملی خود اتخاذ کرده که پاسخگوی انتظارات رژیم ایران نبوده است و در یک ماه اخیر این دومین بار است که محمد جواد ظریف رهسپار مسکو می شود.

منابع خبری به “رادیو پیام اسرائیل” گفتند که ظریف در دیدار امروز، به لاوروف پیشنهاد می کند که همانند چین، یک قرارداد اقتصادی و بازرگانی و سرمایه گذاری دراز مدت با ایران امضا کند.

از دیدگاه رژیم ایران، رسیدن به چنین توافقی بسیار مهم است. زیرا وطن پرستان ایرانی به شدت ابراز نگرانی می کنند که قرارداد ۲۵ ساله با چین، کشور ایران را به مستعمره دولت پکن مبدل سازد.

در هفته های اخیر اعتراضات گسترده ای از جانب میهن دوستان ایرانی نسبت به این توافق بیان شده و اکنون رژیم می خواهد با وارد کردن روسیه به توافق مشابه، وزنۀ متقابلی در برابر چین به وجود آورد تا مخالفت ها کمی فروکش کند.

دیدار ظریف با لاوروف فردای روزی صورت می گیرد که مواضع و انبارهای تسلیحاتی سپاه قدس در سوریه، یکبار دیگر هدف حملات موشکی قرار گرفته که به اسرائیل نسبت داده شده است.

به گفته آگاهان، رژیم ایران از روسیه خواستار است که جلوی ادامه این حملات را بگیرد.

دولت مسکو، که همانند اسرائیل مایل نیست سپاه قدس در سوریه مستقر شود، معمولا این گونه حملات جنگی را که به اسرائیل نسبت داده می شود، نادیده می گیرد. البته لاوروف در دیدار پیشین با ظریف، به طور شفاهی این حملات را مورد نکوهش قرار داد.

در مورد امضای قرارداد اقتصادی با ایران، آگاهان می گویند که روسیه فاقد امکانات مالی و بازرگانی گسترده چین است و در حالی که خود با مشکلات زیاد روبرو می باشد، قادر نیست در ایران به سرمایه گذاری دست بزند. همچنین، دولت مسکو در مقایسه با پکن، نسبت به تحریم های آمریکایی و اروپایی حساس تر است و نمی خواهد به علت همکاری با رژیم ایران، با مجازات های بیشتری روبرو گردد.

دولت مسکو با عربستان سعودی و امیرنشین ها نیز روابط دوستانه ای دارد و مایل نیست از طریق نزدیکی بیشتر با رژیم ایران، آن کشورها را از خود برنجاند.

یک مقام وزارت خارجه روسیه امروز (سه شنبه) به خبرنگاران گفت که علاوه بر موضوع برجام، اوضاع کلی خاورمیانه و همچنین اوضاع کلی خاورمیانه و به ویژه آن چه در سوریه می گذرد، از محورهای اصلی گفتگو خواهد بود.