ظریف : برای مبادله زندانیان گروگان گرفته در ایران با کشورهای غربی آماده ایم

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، بار دیگر برای مبادله گروگان دو تابعیتی بازداشت شده در زندان ایران  با عوامل تروریستی و خرابکار خود با کشورهای غربی اعلام آمادگی کرد.

او گفت: « رژیم ایران چندین پیشنهاد را درباره تبادل زندانیان روی میز گذاشته است. هر زمان که احتمال تبادل وجود داشته باشد، این کار انجام خواهد شد. ما در این فرایند مشارکت می‌‌کنیم. این به نفع همه خواهد بود».

ظریف  افزود ایران زندانیانی دارد که به دیو وی به صورت “غیرقانونی” در اروپا و آمریکا محبوسند و زندانیانی در آفریقا هستند که دادگاه حکم آزادی آنها را صادر کرده، اما «تحت فشار آمریکا» همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

او گفت:‌«می‌توانیم فردا اقدام به این کار کنیم و حتی می‌توانیم امروز چنین اقدامی را انجام دهیم»

ظریف در حالی با شتاب این پیشنهاد را بیان می کند که  گمانه‌زنی‌هایی درباره مبادله اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی متهم به نقش داشتن در طرح بمب‌گذاری نشست مجاهدین خلق، با احمدرضا جلالی، شهروند ایرانی-سوئدی محکوم به اعدام،  مطرح شده است.

پیشتر نیز  کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی-بریتانیایی با سه شهروند ایرانی مبادله شد.

حکومت ایران تاکنون  هویت این سه نفر را اعلام نکرده است ، مقام‌های تایلند انتقال سه زندانی ایرانی که در طرح ترور یک دیپلمات اسرائیلی در سال ۲۰۱۲ مشارکت داشتند را تایید کردند. اسامی این متهمان سعید مرادی، محمد خزایی و مسعود صداقت زاده است و تلاش آنها برای انفجار خودروی یک دیپلمات اسرائیلی در بانکوک پایتخت تایلند بود.

نیک وارنر،  رئیس سازمان اطلاعات استرالیا و سفیر پیشین این کشور در تهران، نیز گفته بود که برای  آزادی مور گیلبرت بیش از آن که با وزارت امور خارجه ایران گفت‌وگو کند، از طریق ارتباطاتی که داشته با سپاه پاسداران مذاکره کرده است.

عباس عراقچی، معاون ظریف، پس از این مبادله نوشت که ایران در یک سال گذشته پنج مورد تبادل زندانیان با آمریکا، فرانسه، تایلند و استرالیا داشته و شش زندانی خارجی در مقابل ۸ ایرانی آزاد شده اند.

پیشتر نیز مجید طاهری، پزشک ایرانی-آمریکایی متهم به نقض تحریم‌ها، با مایکل وایت شهروند آمریکایی مبادله شد.

همچنین جلال روح‌الله‌نژاد، ایرانی متهم به دور زدن تحریم‌های آمریکا، و رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی همزمان آزاد شدند.

جولی کینگ و مارک فیرکین، دو شهروند استرالیایی، نیز همزمان با رضا دهباشی، که به اتهام نقض تحریم ها در استرالیا بازداشت شده بود، آزاد شدند.