ظریف برای محکوم شناختن دولت آمریکا به خاطر اغتشاشات، به فراخوانی اروپاییان روی آورد

وزیر خارجه حکومت ایران، از کشورهای اروپایی خواستار شد که در رابطه با اغتشاشات داخلی آمریکا، دولت پرزیدنت ترامپ را به شدت محکوم بدانند و درباره آن سکوت نکنند – و این در حالی که محمد جواد ظریف همیشه انتقادها و اعتراض های اروپاییان نسبت به کشتن شهروندان در داخل ایران را، “دخالت های نابجا در امور داخلی یک کشور دیگر” توصیف کرده است.

ظریف در فراخوانی تحریک آمیز خود خطاب به اروپاییان گفت: اروپا اگر در قبال اتفاقات آمریکا سکوت کند باید برای همیشه دهانش را ببندد.

اروپاییان در روزهای اخیر به این توصیه و هشدار وزیر خارجه حکومت ایران نیازی نداشته اند و بیانیه هایی در محکوم دانستن اغتشاشات آمریکا و در اعتراض به رفتار نیروهای انتظامی آن کشور منتشر ساخته اند.

این فراخوانی در حالی است که حکومت ایران همیشه  از واکنش های اعتراضی اروپا نسبت به سرکوب شهروندان در ایران گله کرده و گفته است اینها مسائل داخلی کشور است شما چرا مداخله می کنید؟

محمد جواد ظریف در پیامی توئیتری به مقامات اروپایی نوشت: «همزمان با مطرح شدن تهدید سرکوب نظامی، شهرهای ایالات متحده صحنه کشتار علیه تظاهرکنندگان و رسانه‌ها است. اروپا که در قبال جوامع غیر غربی به سرعت دست به قضاوت و داوری می‌زند، این بار، به سکوت کرکننده خود ادامه می‌دهد. اگر اروپا می‌خواهد همچنان دهانش را بسته نگاه دارد، باید برای همیشه دهانش را ببندد».

حکومت ایران هنوز آمار موثقی درباره کشته شدگان تظاهرات آبان ماه انتشار نداده و قربانیان را “مشتی اوباش غارتگر” توصیف کرده بود.