ظریف برای مذاکره با  آمریکا شتاب دارد. برای بازگشت به برجام وقت نداریم 

ظریف با انتشار یک ویدیوی ضبط شده خطاب به دولت آمریکا اعلام کرد:  ‌ «به زودی دولت من مجبور خواهد بود تا اقدام جبرانی تازه‌ای اتخاذ کند. این امر تنها در صورتی قابل اجتناب است که آمریکا تصمیم بگیرد که از شکست حداکثری ترامپ درس بگیرد، نه اینکه به آن گرایش داشته باشد».

این در حالی که محمدجواد ظریف،‌ به تازگی گفته بود تهران برای بازگشت آمریکا به برجام عجله و دستپاچگی ندارد. اما اکنون شتاب دارد و  در یک پیام جدید خطاب به دولت جو بایدن اعلام کرده پنجره کنونی به سرعت در حال بسته شدن است.

ظریف با  اشاره به موضوع بازگشت آمریکا به برجام گفته بود: «با حضور دولتی جدید در واشنگتن این فرصت وجود دارد که رویکرد تازه‌ای آزموده شود، اما پنجره کنونی به سرعت در حال بسته شدن است».

این اظهارات تهران در حالی است که در واشنگتن جو بایدن طی مصاحبه‌ای با شبکه سی‌بی‌اس در پاسخ به این سوال که آیا تحریم‌های ایران قبل از توقف غنی‌سازی اورانیوم لغو خواهد شد، پاسخ منفی داده بود.

وی در این گفتگو به پرسش خبرنگار سی بی اس : «آیا آن‌ها باید ابتدا غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کنند؟»،‌ پاسخ داد «بله!»

یکی از مقام‌های کاخ سفید ساعتی بعد به  خبرگزاری رویترز گفت منظور رییس‌جمهوری آمریکا غنی‌سازی فراتر از برجام بوده است.

حسن روحانی نیز روز گذشته (چهارشنبه) با تکرار سخنان سابق خود درباره اجرای تعهدات ایران گفت که به مذاکره با آمریکا افتخار می کند.

علی خامنه ای، نیز چهار روز پیش درباره مذاکره با آمریکا  گفته بود که ما حق داریم که یک خط تعیین کنیم .اول برای بازگشت ایران به تعهدات خود آمریکا باید «تحریم ها را در عمل و نه با زبان و یا روی کاغذ، کلا لغو کند».