ظریف: برجام قابل مذاکره مجدد نیست 

یک روز پس از پیام وندی شرمن، گزینه جو بایدن برای معاونت وزیر خارجه آمریکا،در توئیتر که گفته بود: از سال ۲۰۱۶ که این توافق اجرا شد جهان تغییر کرده است؛ واقعیت‌ها در عرصه میدانی تغییر کرده، شرایط ژئوپلیتیک منطقه تغییر کرده است و مسیر به جلو نیز باید به همین ترتیب تغییر کند.محمد جواد ظریف ، نیز بار دیگر تاکید کرد که رژیم ایران  درباره توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، موسوم به برجام، مذاکره نخواهد کرد.

وی با انتشار پیامی در توییتر افزود: «برجام قابل مذاکره مجدد نیست. پایان. اگر ۲۰۲۱ سال ۲۰۱۵ نیست، ۱۹۴۵ هم نیست. پس بیایید منشور سازمان ملل متحد را عوض کرده و حق وتو را که این همه توسط آمریکا مورد سوءاستفاده قرار گرفته است، حذف کنیم».

اشاره ظریف به شکل‌گیری سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۵ است که جایگزین جامعه ملل شد و ایالات متحده از جمله کشورهایی است که در شورای امنیت آن حق وتو دارد.

به تازگی  ایالات متحده نسبت به بازگشت به توافق هسته‌ای با حکومت ایران  ابراز تمایل کرده، اما تاکید کرده است  که رژیم  باید به طور کامل برجام را رعایت کند.

اما حکومت ایران نیز پس از خروج واشینگتن از برجام با دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق ایالات متحده، گام به گام از تعهدات خود عدول کرد و اکنون نیز شرط بازگشت به برجام را لغو تحریم‌های آمریکا اعلام کرده است.

ظریف در ادامه  خواستار اجرای برجام توسط هر دو طرف شد و گفت: «بیایید دست از ژست گرفتن که هر دو ما از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ انجام دادیم برداشته و به اجرای برجام که هر دو ما آن را امضا کرده‌ایم رو بیاوریم».‎

بدین سان حکومت ایران همچنان با مذاکرات برای ایجاد تغییرات در برجام مخالفت می کند،و این در حالی که مقامات ارشد آمریکایی می گویند که باید تغییرات در برجام داده شود و حتی خانم وندی شرمن که قرار است معاون وزیر خارجه شود و از ا پایه گذاران  برجام در دوران اوباما بوده است،  الان می گوید که شرایط کنونی با گذشته  تفاوت دارد.

روحانی نیز در جلسه چهارشنبه هیات دولت گفته بود که برجام بسیار خوبه ولی نباید نه یک کلمه کمتر و یا بیشتر شود.