ظریف به حمایت از روسیه در برابر ایالات متحده پرداخت و نوشت: «آمریکا باید واقعیت ها را بپذیرد»

ظریف  افزود: در حالیکه پیمان عدم تعرض ایران و گفت‌وگو‌های منطقه‌ای پیش می‌رود، تیم گروه بی (جان بولتون، محمد بن‌سلمان، محمد بن‌زاید، بنیامین نتانیاهو)کوچکتر می‌شود

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه حکومت اسلامی ایران، نسبت به بیرون آمدن ایالات متحده از توافق موشکی میان برد با روسیه واکنش نشان داد و در توییتر خود نوشت: «ایالات متحده  باید خود را با واقعیت‌های جدید جهانی وفق دهد و از انزوای بیشتر بپرهیزد».

ظریف در توییتی نوشت: «تجارت و قدرت بین‌المللی در حال جابجایی است. نه تروریسم اقتصادی علیه چین و ایران و نه خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با روسیه نمی‌تواند این واقعیت را تغییر دهد».

دولت مسکو نیز تا کنون بارها از حکومت ایران، در برابر خروج ایالات متحده از برجام، پشتیبانی کرده است.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد ۳۲ سال پیش  میان میخائیل گورباچف، آخرین رهبر شوروی سابق و پرزیدنت رونالد ریگان، امضا شد.این پیمان تولید موشک‌های میان‌برد هسته‌ای و غیر هسته‌ای با برد بین پانصد تا پنج هزار و پانصد کیلومتر را منع کرد.

در ابتدای سال جاری ایالات متحده اسناد و مدارکی را در اختیار ناتو گذاشت که نشان می‌دهد روسیه دست به تولید موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای و با برد بیش از ۵۰۰ کیلومتر تولید کرده است ناتو از این ادعای آمریکا حمایت کرده ‌و روسیه را به نقض پیمان متهم کردند البته روسیه این ادعا را رد کرده است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر گفته بود که  اگر روسیه تا دیروز(دوم اوت) سال جاری به مفاد این پیمان عمل نکند از این پیمان خارج خواهد شد.

روسیه در واکنش به اقدام آمریکا، تمامی تعهدات این کشور در قبال این پیمان را به حالت تعلیق در آورده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است این پیمان، یک عامل بازدارنده ارزشمند در برابر جنگ هسته‌ای بوده است.

گوترش گفت این مساله احتمالا، تهدید موشک‌های بالستیک را افزایش خواهد داد.

تحلیلگران هراس دارند که فروپاشی این توافق، می‌تواند به شکل‌گیری یک رقابت تسلیحاتی جدید میان آمریکا، روسیه و چین منجر شود.

ظریف  در ادامه افزود: «در حالیکه پیمان عدم تعرض ایران و گفت‌وگو‌های منطقه‌ای پیش می‌رود، تیم گروه بی (جان بولتون، محمد بن‌سلمان، محمد بن‌زاید، بنیامین نتانیاهو)کوچکتر می‌شود».

ایالات متحده روز دو روز پیش نام  محمد جواد ظریف را در فهرست تحریم‌های دولت خود قرارداد.که با  مخالفت اتحادیه اروپا و بسیاری از مقامات حکومت ایران نیز روبرو شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز گذشته (آدینه )  از ادامه تحریم‌های فزاینده علیه رژیم ایران خبر داده بود.

یک دیدگاه

  1. ظریف تو که از حمایت از روسیه دست بردار نیستی و انها هم که از چپاولشان در ایران! همینطور شنیده ام که از حمایت سوریه و فلسطین هم که مفتخر هستی. پس. خواهشا روی سینه ات یک جای کوچک هم برای مدال افتخاری ایران بگذار!
    از یک خاعن انتظار دیگری هم میشود داشت؟

Comments are closed.