ظریف: به دولت افغانستان پیشنهاد داد از گروه نیابتی فاطمیون وابسته به سپاه  استفاده کند

محمدجواد ظریف، در گفت‌وگو با شبکه خبری طلوع‌نیوز افغانستان خطاب به دولت کابل پیشنهاد کرد که اگر مایل است از گروه شبه‌نظامی فاطمیون وابسته به سپاه پاسداران  که حکومت ایران  از مهاجران افغان ساکن ایران تشکیل داده، استفاده کند.

ظریف افزود: : «این‌ها بهترین نیروهایی هستند که اگر دولت افغانستان تمایل داشته باشد می‌تواند از آن‌ها استفاده کند».

لشکر فاطمیون متشکل از نیروهای افغان است که تحت فرماندهی نیروی قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران، در سوریه و در حمایت از حکومت بشار اسد می‌جنگند.

هسته اصلی راه‌اندازی این لشکر، نیروهای افغان «تیپ ابوذر» بودند که در زمان جنگ ایران و عراق می‌جنگیدند.

به‌تازگی حمید قریشی، رئیس سازمان بسیج ادارات و وزارتخانه‌های سپاه تهران، اعلام کرد که به خانواده شبه‌نظامیان لشکر فاطمیون که در جنگ سوریه کشته شده‌اند، زمین اهدا می‌شود.

ظریف در ادامه ادعا کرد: «براساس قوانین هنوز ایران طالبان را از گروه تروریستی خارج نکرده است».

این در حالی که حکومت ایران  پیشتر طالبان را دشمن خود می‌دانست، و در سال‌های اخیر گفت‌وگوهایی را با این گروه شبه‌نظامی به پیش برده که این گفت‌وگوها موجب اعتراض از سوی دولت کابل شده است.

لشکر فاطمیون یک نیروی شبه نظامی وابسته به سپاه قدس است  و متشکل از شیعیان افغانستان است، این لشکر متشکل از «داوطلبان» افغانستانی است که سپاه پاسداران آنها را برای اعزام به سوریه و جنگیدن در کنار نیروهای بشار اسد علیه مخالفانش بسیج کرده‌است.

این گروه در ۲۲ اردیبهشت سال ۱۳۹۲ شمسی با ۲۲ نفر در منطقه زینبیه سوریه حاضر شد و اعلام موجودیت کرده و امروز با نام لشکر فاطمیون با نام عربی (لواء فاطمیون) شناخته می‌شود. بنیانگذار این گروه علیرضا توسلی ملقب به ابوحامد بود که هفت سال پیش  در منطقه تل قرین در نزدیکی مرزهای فلسطین همراه با معاونش رضا بخشی (فاتح) توسط موشکی که از هواپیمای بدون سرنشین اسرائیلی شلیک شد کشته شدند.