ظریف: تبادل دو زندانی دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی «کذب محض» است

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران با اشاره به «پیشنهاد مبادله جامع زندانیان طرفین» گفت: «ما در کشورهای مختلف به دستور آمریکا زندانی داریم، در خود آمریکا هم زندانی داریم، افرادی را نیز در ایالات متحده آمریکا داریم که حتی مدت محکومیت غیر قانونی آنها تمام شده، اما آمریکایی‌ها مانع برگشت‌شان به ایران شدند».

وزیر خارجه در حالی که   «موضوع معامله دو جاسوس بازداشتی با آمریکا را «کذب محض» خواند، به نام این دو زندانی اشاره‌ای نکرد. اما در روزهای اخیر برخی کاربران اصول‌گرا در شبکه‌های اجتماعی از تبادل سیامک نمازی و مراد طاهباز، فعال محیط زیست، با زندانیان آمریکایی خبر داده بودند.

مقامات حکومت اسلامی ایران و رسانه‌های وابسته به آن همواره تلاش دارند، زندانیان دوتابعیتی را «جاسوس» بنامند.

این در حالی که ظریف، اول مهر ۹۹ اعلام کرده بود  که تهران آماده است تا کلیه گروگان های  آمریکایی را که در زندان های ایران بسر می برند با زندانی های مجرم در ایالات متحده مبادله کند.

پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان با آمریکا در بحبوحه تشدید تنش و جدال‌های لفظی میان تهران و واشنگتن بر سر تحریم‌های سازمان ملل متحد و نیز مسئله انتقام خون قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس ایران اعلام شده است.

احمدرضا جلالی، مسعود مصاحب، مراد طاهباز، کامران قادری و سیامک نمازی و پدرش، باقر نمازی از جمله زندانیان دو تابعیتی هستند که با اتهاماتی چون جاسوسی و اخلال در امنیت کشور در زندان‌های ایران دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند.

در آخرین گزارش سازمان ملل که در تاریخ ۲۴ مهرماه منتشر شد به وضع زندانیان دوتابعیتی و خارجی در ایران هم اشاره شده و دبیرکل سازمان ملل در مورد اساس بازداشت زندانیان دوتابعیتی و اتهامات امنیتی به آن‌ها ابراز نگرانی کرده بود.

تهران و واشنگتن سال گذشته  نیز در معامله‌ای دیگر، مسعود سلیمانی، یک مهندس ایرانیِ محبوس در آمریکا را به اتهام دور زدن تحریم‌های ایالات متحده را با ژیائو وانگ، شهروند دو تابعیتی آمریکایی-چینی که به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت بود، مبادله کردند.

مایکل وایت، کهنه سرباز نیروی دریایی ایالات متحده که از سال ۲۰۱۸ در ایران بازداشت بود، ماه ژوئن گذشته در جریان معامله‌ای میان تهران واشنگتن در ازای آزادی مجید طاهری، یک پزشک ایرانی-آمریکایی که در آمریکا زندانی بود، آزاد شد و به کشورش بازگشت.

زندانیان حکومت در ایالات متحده افرادی هستند که در صدد قاچاق جنگ افزار و وسایل نظامی و موشکی به ایران بودند و در دادگاه های ایالات متحده با برخورداری از همه امکانات دفاعی محکوم شناخته شده اند.

ولی زندانیان آمریکایی در زندان های حکومت ایران شهروندان بیگناهی هستند که توسط رژیم به گروگان گرفته شده اند.