ظریف تهدید کرد: اگر غرب به تعهداتش در برجام عمل نکند مجبوریم مصوبه مجلس را اجرا کنیم 

پس از تایید مصوبه مجلس حکومت ایران برای محدود کردن بازرسی‌ها و افزایش غنی‌سازی اورانیوم در صورت برداشته شدن تحریم‌ها، محمد جواد ظریف نیز در نشست مجازی “گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای” از آن به عنوان تهدید علیه کشورهای غربی استفاده کرد و گفت اگر غربی ها  به تعهدات‌شان در برجام عمل نکنند دولت این مصوبه را اجرا می‌کند.

او افزود: «آمریکا تاکنون از خود حسن نیت نشان نداده‌ است و باید برای اولین بار از خود حسن نیت نشان دهد بعد از آن ایران به پایبندی کامل به تعهداتش ذیل برجام باز می‌گردد».

مجلس حکومت  روز ۱۲ آذر طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن، در صورت عدم اجرای تعهدات کشورهای عضو برجام برای رفع تحریم‌ها، دولت ایران به افزایش فعالیت‌های هسته‌ای و تعلیق پروتکل الحاقی برای انجام بازرسی‌های آژانس ملزم می‌شود.

ظریف  همچنین به سخنان تازه جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب ایالات متحده، در مورد بازگشت آمریکا به برجام و لزوم مذاکرات بعدی واکنش نشان داد و گفت: ایران دربارهٔ آنچه که قبلاً مذاکره کرده است وارد مذاکره مجدد نخواهد شد.

جو بایدن نیز در مصاحبه‌ای گفته است که اگر حکومت  ایران به تعهدات توافق هسته‌ای بازگردد، او نیز به قول خود در مورد بازگشت آمریکا به توافق موسوم به برجام پایبند است.

ظریف نیز در واکنش گفت: «ما در خصوص توافقی که قبلاً دربارهٔ آن مذاکره کردیم وارد مذاکره مجدد نخواهیم شد. مذاکره بده و بستان است. این‌طور نیست که یک طرف بخواهد و طرف دیگر انجام بدهد».

او تاکید کرد: «حقیقت این‌جاست که آمریکا و کشورهای اروپایی به دنبال ۱۰-۲۰ سال محدودیت هستند. ما با هیچ‌یک از آن‌ها موافقت نکردیم و با میانه آن موافقت کردیم، ۱۰ سال و چند سال اضافی. این موضوع دو سال مذاکره بوده است. چنین چیزی هرگز قابل مذاکره نیست. تمام».

ظریف در ادامه افزود:  «ایالات متحده باید بدون پیش‌شرط به تعهداتش ذیل برجام همان‌طور که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل آمده است، عمل کند».