ظریف: حکومت اسلامی آماده مبادله همه گروگان های آمریکایی با  زندانیان خود در ایالات متحده است 

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه حکومت ایران اعلام کرد که تهران آماده است تا کلیه گروگان های  آمریکایی را که در زندان های ایران بسر می برند با زندانی های مجرم در ایالات متحده مبادله کند.

محمد جواد ظریف این سخنان را در  نشستی مجازی با اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا بیان کرد او این موضوع را در حالی مطرح کرد که دو طرف پیش‌تر دو بار اقدام به مبادله زندانی کرده بودند.

واشنگتن مدتهاست که از ایران می‌خواهد شهروندان آمریکایی در بند در ایران را از جمله باقر و سیامک نمازی، پدر و پسری ایرانی-آمریکایی را آزاد کند.

مایکل وایت، کهنه سرباز نیروی دریایی ایالات متحده که از سال ۲۰۱۸ در ایران بازداشت بود، ماه ژوئن گذشته در جریان معامله‌ای میان تهران واشنگتن در ازای آزادی مجید طاهری، یک پزشک ایرانی-آمریکایی که در آمریکا زندانی بود، آزاد شد و به کشورش بازگشت.

تهران و واشنگتن سال گذشته  نیز در معامله‌ای دیگر، مسعود سلیمانی، یک مهندس ایرانیِ محبوس در آمریکا را به اتهام دور زدن تحریم‌های ایالات متحده را با ژیائو وانگ، شهروند دو تابعیتی آمریکایی-چینی که به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت بود، مبادله کردند.

پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان با آمریکا در بحبوحه تشدید تنش و جدال‌های لفظی میان تهران و واشنگتن بر سر تحریم‌های سازمان ملل متحد و نیز مسئله انتقام خون قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس ایران اعلام شده است.

زندانیان حکومت در ایالات متحده افرادی هستند که در صدد قاچ جنگ افزار و وسایل نظامی و موشکی به ایران بودند و در دادگاه های ایالات متحده با برخورداری از همه امکانات دفاعی محکوم شناخته شده اند.

ولی زندانیان آمریکایی در زندان های حکومت ایران شهروندان بیگناهی هستند که توسط رژیم به گروگان گرفته شده اند.

محمد جواد ظریف در ادامه گفتگو با اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا بار دیگر تاکید کرد که کشورش به توافقنامه‌ هسته‌ای وین احترام می‌گذارد و این واشنگتن است که با نقض هنجار‌های بین‌المللی سبب نگرانی جامعه بین‌المللی شده است.

ظریف ادعا کرد تلاش  ایالات متحده در فعال کردن مکانیسم ماشه و بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل متحد ناکام مانده است .

او گفت که ایالات متحده به دید وی اکنون در شورای امنیت منزوی است و باید ضمن بازگشت به برجام به این توافقنامه بین‌المللی احترام بگذارد..»

رئیس دستگاه دیپلماسی رژیم ایران  در عین حال تاکید کرد که کشورش برای آنچه قبلا مذاکره کرده دوباره گفتگو نخواهد کرد.