ظریف درباره حضور شبه‌نظامیان طرفدار ترکیه  در کنار مرزهای ایران هشدار داد 

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه حکومت ایران  با «تروریست» خواندن نیروهای شبه‌نظامی طرفدار آنکارا در جنگ قره‌باغ گفت این نیروها اکنون در حاشیه مرزهای ایران حضور ندارند، «اما احتمال اینکه با فاصله از حاشیه مرزها وجود داشته باشند کماکان بالاست».

او در ادامه افزود:  «در مذاکرات و قبل از مذاکرات این را به اطلاع مقامات دو کشور آذربایجان و ارمنستان همینطور روسیه و ترکیه رساندیم که ایران چنین چیزی را تحمل نخواهد کرد».

حکومت ایران معتقد است که ترکیه جوانان ضد بشار اسد را وارد اذربایجان کرده ،این می تواند برای مرزهای ایران تهدید به شمار رود.

ظریف از آنجائیکه مناسبات ایران و آذربایجان همیشه بحرانی بوده گفت: « درباره نیرو‌های تروریستی در مرز آذربایجان و ما تهدید آمیز است و ما تقریبا مطمئنم که آنان در میانه درگیری‌ها حاضر بودند و تهران  تاکید دارد که این اقدام به صلاح هیچ کس نیست».

ظریف با «اشغالگر» خواندن نیروهای ارمنستان در منطقه ناگورنو قره‌باغ، درباره طرح تهران برای برقراری صلح در این منطقه گفت بر اساس این طرح باید «نیروهای اشغالگر از همه مناطق اشغالی» خارج شوند.

یادآور می شود که عباس عراقچی ، معاون وزارت خارجه نیز در روزهای اخیر با سفر به ارمنستان و آذربایجان و روسیه طرحی را برای ایجاد صلح در منطقه ارایه داد  ولی به موازات ان خود کشورهای عضو مینیسک یعنی روسیه ، ایالات متحده و فرانسه نیز با این کشورها  ملاقات هایی داشته اند و تصور نمی رود  که آنان کوچکترین توجهی به طرح ایران بکنند .

استدلال ایران در مورد برتری طرح خودش بر دیگران این است که کشورهای عضو مینسک در همسایگی ایران قرار ندارند و برایشان مهم نیست که جدال حل شود یا نه و تنها ایران است که به علت همسایگی می تواند یک راه حلی پیشنهاد کند که مورد قبول همه قرار بگیرد

او گفت: «از نکات مهم طرح کشورمان این است که فقط مربوط به آتش بس موقت نیست، بلکه حرکت به سمت حل و فصل درگیری‌ها براساس چارچوبی است که با اعلام تعهد دو طرف به مجموعه‌ای از اصول آغاز می‌شود و بعد با اقداماتی به ویژه خروج نیروهای اشغالگر از همه مناطق اشغالی ادامه می‌یابد.»