ظریف در ادامه تلاش های دیپلماتیک رژیم برای خروج از بن بست مالی و بین المللی، به مسکو رفته است


محمد جواد ظریف به هدف گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به مسکو رفت .

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، همچنان به سفرهای خود به کشورهای مختلف جهان، به ویژه در قاره آسیا و خاوردور، به هدف بیرون آوردن رژیم از بن بست اقتصادی و سیاسی که در آن گرفتار آمده، ادامه می دهد.

ظریف در بیست و هفتمین سفر رسمی خود به مسکو طی  شش سال اخیر، شب گذشته (یک‌شنبه ) وارد مسکو شد ودر گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «دولت روسیه  در دوران‌های سخت کنار جمهوری اسلامی بوده و ما با دوستان دوران سخت‌مان حتما معامله دیگری می‌کنیم».

وی افزود: «بعد از حضور در حاشیه اجلاس گروه هفت در فرانسه، به چین سفر کردم و دوستانی چینی را در جریان قرار دادم  و اکنون نیز به روسیه آمده‌ام تا دوستان روسی را در جریان آخرین تحولات مربوط به برجام قرار دهم و روز دوشنبه در جریان دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، او را در جریان آخرین تحولات برجام و هم چنین  راهکارهای کاهش تنش‌های منطقه ای قرار خواهم داد».

کشورهای روسیه و چین که ظریف از آن‌ها به عنوان دوستان جمهوری اسلامی یاد کرد، از اعضای شورای امنیت سازمان ملل هستند و در جریان تصویب تحریم‌های شورای امنیت در سال‌های پیش از برجام به آن رای داده بودند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان دیدار وزرای خارجه روسیه و ایران، موضوعات همکاری‎های دوجانبه مورد بررسی قرار می‎گیرد و محور مذاکرات دو طرف درمسائل بین‏‌المللی را برجام، اوضاع خلیج فارس، سوریه، افغانستان و یمن تشکیل می‎دهد.

روسیه از جمله اعضای باقی‌مانده در توافق اتمی، “برجام”، است که در برخی کشورها مانند سوریه، همکاری نزدیکی نیز با حکومت ایران  دارد.

به گفته کارشناسان خبری سفر ظریف به روسیه در آستانه نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در شهر آستانه، قزاقستان، صورت می‌گیرد.نشستی که دو حامی مهم دمشق، یعنی ایران و روسیه، و ترکیه که حامی گروهی از شورشیان است مدتی‌ست در مورد جنگ داخلی سوریه برگزار می‌کنند.

ظریف گفته بود که در دیدار با مقامات روسیه ، هماهنگی‌های لازم در زمینه مسائل منطقه‌ای به خصوص سوریه، یمن، افغانستان و نیز حملات و تنش‌های اخیر بین اسرائیل و گروه حزب‌الله لبنان، انجام می‌شود.

ماریا زاخارُوا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، نیز گفته طرف‌ها قرار است در مورد سوریه، افغانستان، یمن و همکاری‌های اقتصادی و تجاری، گفت‌وگو کنند. او اما اشاره به رخدادهای لبنان و اسرائیل نکرده‌است.

ظریف  پیش از سفر به روسیه گفته بود: «مهم‌ترین خواسته ایران در حال حاضر، فروش نفت است اگر کشورهای اروپایی تا ۴ روز دیگر  اقدامات لازم را در چارچوب برجام انجام ندهند، اجرای گام سوم (نقض تعهدات اتمی) را به آن ها ابلاغ می‌کنیم».

در حالیکه فرانسه  در تلاش برای کاستن تنش‌های جاری بین تهران و واشینگتن است .علی خامنه ای ایران هنوز توافقی با مذاکرات تازه نکرده‌است وحکومت ایران  تا کنون دو گام در جهت نقض تعهدات خود در برجام برداشته‌است.

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه حکومت ایران نیز همزمان با سفر ظریف به مسکو در راس هیاتی، برای گفت‌وگو با مقامات فرانسوی در مورد پیشنهاد مطرح‌شده بین ایران و این کشور، عازم پاریس شد.

یک دیدگاه

  1. ظریف، اجرای اهداف خائن و مزدوری مانند تو و ملاهای انگل برضد ایران است.

    ای خائن، موضوع دریای مازندران یادت رفته‌؟ تجارت و گفت‌ وگوی یک طرفه‌ با پوتین!!!!؟؟؟

Comments are closed.