ظریف در توصیف بی زیان بودن تحریم اعلام شده علیه او، گفت که به سفرهای گسترده دیپلماتیک ادامه می دهد

ظریف می خواست چنین تداعی کند که تحریم های اعلام شده از جانب ایالات متحده، کارساز نیست

محمد جواد ظریف در دیدار با شماری از ایرانیان مقیم سوئد، به خودستایی پرداخت و گفت که او علیرغم تحریم های آمریکایی، به سفرهای سیاسی خود در بسیاری از کشورهای جهان ادامه می دهد. وزیر خارجه ایران هم اکنون مشغول بازدید از سه کشور اسکاندیناوی میباشد و قصد دارد روز جمعه برای ملاقات با پرزیدنت مکرون و وزیر خارجه فرانسه، ایو لودریان، رهسپار پاریس شود.

وزیر خارجه حکومت ایران در این سخنرانی گفت :  «امروز من تحریم هستم، ولی فشاری به ما نیامده است. روز گذشته با مقامات کویتی. امروز با مقامات فنلاندی و فردا و پس فردا با مقامات سوئد، نروژ و فرانسه دیدار دارم و هفته آینده با مقامات چین دیدار دارم ، تحریم‌های امریکا فشاری به من ندارد».

با این سخنان، ظریف می خواست چنین تداعی کند که تحریم های اعلام شده از جانب ایالات متحده، کارساز نیست.

استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا، گفته بود که ظریف  «دستورکار و سیاست‌های بی پروایانه رهبری جمهوری اسلامی ایران را اجرا می کند».

ایالات متحده دو هفته پیش علیه ظریف به عنوان عامل اجرای سیاست های فتنه گرانه رژیم ایران در صحنۀ دیپلماتیک اعلام تحریم کرد. ولی این تحریم ها به سفرهای او به کشورهای خارجی ارتباطی ندارد، بلکه ورود او را به ایالات متحده ممنوع می سازد و موجب مصادره اموال او در آمریکا می شود.

وزیر امور خارجه رژیم در بخش دیگری از سخنان خود، به تلاش کشورهای اروپایی برای یافتن راهکاری به هدف دور زدن تحریم های آمریکایی پرداخت و درباره سازوکاری که “اینستکس” نام گرفته است، گفت: «البته اینس‌تکس مشکلاتی دارد اول اینکه داخل اینس‌تکس باید پولی برود حتما باید پولی از نفت ایران یا اعتباری معادل نفت ایران واردش شود مشکل بعدی این است که اینس‌تکس فقط نمی تواند ابزاری برای اهداف بشردوستانه باشد، نیاز است این مکانیزم فقط محدود به غذا و دارو نباشد».

پس از خروج دولت واشنگتن از برجام شرکت‌های اروپایی نیز از ایران خارج شدند. اما کشورهای اروپایی سازوکار حمایت از مبادلات تجاری با ایران، موسوم به اینستکس، را به عنوان مجرایی برای تبادلات مالی و بازرگانی با ایران پیشنهاد کرده‌اند.که حکومت ایران  از میزان تلاش‌های آنان در برجام برای همکاری بانکی و مالی با تهران راضی نیست.

در حالیکه مقامات ایران بارها تاکید می کنند که ایران مورد تحریم دارویی و غذایی آمریکا قرار گرفته دولت واشنگتن  پیشتر اعلام کرده بود که تحریم های این کشور علیه حکومت ایران شامل مواد غذایی و دارویی و اقلام بشردوستانه نمی‌شود.و حکومت ایران خود به مردم اش دروغ می گوید که فریبی بیش نیست .